Przejdź do treści
Reklama

Szopki powróciły na krakowski Rynek

Informacje, 02 grudnia 2021 20:40

Dziś w Krakowie rozpoczął się 79. Konkurs Szopek Krakowskich. Od godziny 10.00 przy pomniku Adama Mickiewicza swoje prace prezentowało ponad 50 szopkarzy z Krakowa, innych rejonów Polski oraz spoza granic naszego kraju. Po raz drugi swoją szopkę zaprezentował Andrzej Kosek z Andrychowa.

– W ubiegłym roku, z uwagi na pandemię, nie mogliśmy uczestniczyć w korowodzie. Ogromnie się cieszę, że w tym roku, również i moja szopka została zaprezentowana pod pomnikiem i będzie brała udział konkursie i wystawie – mówi andrychowski szopkarz. – Swoją szopkę tworzyłem od marca tego roku, mozolna praca opłaciła się i dziś mogę tu być w wraz z innymi szopkarzami. Serdecznie dziękuję Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, które pomogło mi przetransportować i wystawić swoją pracę w konkursie. Praca pana Andrzeja, jest tradycyjną szopką krakowska, wykonaną ręcznie ze staniolu. Mierzy ponad 70 cm i została zakwalifikowana do kategorii Szopki Seniorów – szopki średnie.

Tradycyjnie o godz. 12.00 z wieży mariackiej wybrzmiał hejnał a szopkarze wyruszyli barwnym korowodem wokół Rynku prowadzonym przez kapelę Bronowice. Wszystkie szopki trafiły do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. Ogłoszenie wyników 79. konkursu nastąpi w niedzielę 5 grudnia o godzinie 14.00 w sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 6 grudnia 2021 r. do 27 lutego 2022 r. na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wraca po pięciu latach remontu do Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35. – czytamy na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Szopki można również podziwiać w przestrzeni miejskiej, organizatorzy przygotowali w wielu miejscach miasta ekspozycje, które można oglądać do 31 stycznia.

Warto zaznaczyć iż 79. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Panu Andrzejowi życzymy powodzenia, a wyniki udostępnimy na naszym profilu Facebook oraz na portalu już w najbliższą niedzielę!

Przypominamy również, że w Galerii Sztuk”i” przy andrychowskim magistracie do 15 stycznia 2022 r. prezentowane są 3 szopki Pana Andrzeja.

p Fot. Anna Płonka

Podziel się
Skip to content