Przejdź do treści

Szkolenie certyfikowanych psów ratowniczych PSP specjalności gruzowiskowej na terenie Kopalni Soli w Wieliczce

Informacje, 23 sierpnia 2022 11:18

Z inicjatywy Instruktora Przewodników Psów Ratowniczych Komendy Głównej PSP dh. Jerzego Hemy oraz przy współudziale Wydziału Planowania Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie w dniu 18.08.2022 r. zostało zorganizowane szkolenie certyfikowanych psów ratowniczych OSP o specjalności gruzowiskowej, które odbyło się „135 metrów pod ziemią” na terenie Kopalni Soli w Wieliczce. W trakcie szkolenia poszukiwano zasypanych w solnych blokach trzech pozorantów.

Trening zespołów ratowniczych specjalności gruzowiskowej (przewodników i psów ratowniczych) w wyrobiskach Kopalni Soli w Wieliczce jest bardzo cennym doświadczeniem, a zarazem kolejnym wartościowym miejscem do pracy zespołów ratowniczych w trudnych warunkach. Jest to zarazem urozmaicenie środowiska pracy dla psa ratowniczego. Kopalnia daje możliwość samodzielnej pracy psa w dystansie, pracy na niestabilnym podłożu, w ciemności, na różnych wysokościach wyrobisk, w ciasnych wnękach jak i dużych przestrzeniach, które dają możliwości różnych scenariuszy lokalizacji „zaginionego” pozoranta.

Skład przewodników, którzy uczestniczyli w treningu z psami ratowniczymi z woj.  małopolskiego wyglądał następująco: OSP Wieprz, OSP Goszcza, OSP Mników. Dh  Jerzy Herma na ćwiczenia zaprosił również przewodnika psa dh Marosa Vojtko ze słowackiej OSP.

Dziękujemy Kopalni Soli w Wieliczce za wspieranie inicjatyw ratowniczych KSRG, które ma szczególne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa obywateli.

Opracowanie: st. asp. Hubert Ciepły – zespół prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Źródło: gov.pl

Podziel się
Skip to content