Przejdź do treści

SZAMAN. Spektakl reporterski

Kultura, 16 listopada 2023 07:42

18 listopada o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbędzie się wyjątkowy spektakl – oryginalne połączenie obrazujących buriackie obrzędy zdjęć filmowych, stand-upu i dramatu. Dopełnieniem całości jest gra na autentycznych syberyjskich instrumentach i śpiew.

SZAMAN. SPEKTAKL REPORTERSKI
OBSADA: Monika Mariotti, Arun Milcarz
REŻYSERIA: Monika Mariotti

Inscenizacja ukazuje świat, w którym rytuały szamańskie przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego. Czełutaj – wioska położona niedaleko rosyjsko-mongolskiej granicy. Tutaj miał mieszkać Bair Rinczinow, uważany za jednego z najmocniejszych buriackich szamanów. Arunowi udało się zamieszkać w domu Baira i przez kilka miesięcy czynnie uczestniczyć w codziennym życiu rodziny Rinczinowów. Monika zaś, miała zostać w Czełutaju raptem kilka dni – bywa tam do dzisiaj i do dzisiaj jest jedyną białą kobietą, której udało się na poważnie wniknąć w subkulturę tamtejszych szamanów.

„Opowieść o historii Moniki i Aruna oraz codziennym życiu szamana Baira to nie tylko wspomnienia z ich magicznej wyprawy. Spektakl podejmuje wiele ważkich tematów jak powrót do własnych korzeni, poszanowanie przodków i ich wpływ na nasze współczesne życie. Z jednej strony porusza i skłania do refleksji, z drugiej zaś, okraszona ironicznym dowcipem Aruna, prowokuje do uśmiechu. To, co najważniejsze – ich wspólnie opowiedziana historia, bez reszty wciąga i od pierwszych chwil przenosi widza w bezkres zabajkalskich stepów.”
/Klaudia Kwiatkowska, DlaLejdis.pl/

„Pozwólmy naszym duszom oderwać się od ciał na widowni i zabrać się w tę wyjątkową podróż teatralną, choćby tylko na jeden wieczór.”
/Zuzanna Liszewska – Soloch, Teatrologia INFO/

 „Monika Mariotti potrafi skutecznie wzruszyć widza. Są takie momenty w spektaklu, bardzo poruszające, osobiste, które chwytają mocno za serce i nie puszczają.”
/Anna Czajkowska, Teatr dla Wszystkich/

„Czy warto zobaczyć? Warto! Mentalność Buriatów to dla Polaków coś całkowicie innego, obcego i zgoła odmiennego od znanej nam dobrze narracji Zachodu. Ta sztuka przypomina o tym, że choć każdy naród jest inny, w głębi serca wszyscy zadajemy sobie te same egzystencjalne pytania. Mariotti i Milcarz zagorzale szukali na nie swoich własnych odpowiedzi.”
/Malwina Dutkiewicz, Pani RedAktor/

O spektaklu możecie przeczytać TUTAJ >>

Ceny biletów:
60 zł / normalny
50 zł / ulgowy
 (bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom, emerytom, rencistom; przy wejściu na salę widowiskową osoby te będą proszone o okazanie ważnej legitymacji / odpowiedniego dokumentu)
45 zł / grupowy (dla grup liczących co najmniej 10 osób; rezerwacje i sprzedaż biletów grupowych wyłącznie w Kasie MDK w Andrychowie)

Sprzedaż biletów: KASA MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05 lub 512 442 918; mail: mdk@kultura.andrychow.eu
Bilety online: www.kultura.andrychow.eu

Organizator: CKiW w Andrychowie

INFORMACJE:
Czas trwania: 75 min.
Grupa wiekowa: młodzież i dorośli
Scenografia: Maria Bartosiak
Muzyka: Michał Lamża
Data premiery: 16 września 2020
Miejsce premiery: Warszawa

INNI REALIZATORZY
Scenariusz: Monika Mariotti, Arun Milcarz
Wsparcie reżyserskie: Adam Sajnuk
Muzyka: Michał Lamża
Reżyseria światła: Artur Wytrykus
Scenografia i wykonanie: Maria Bartosiak, Przemysław Wojtaś
Kostiumy: Monika Skomra
Charakteryzacja: Marta Dąbrowska
Plakat: Honorata Karapuda

Źródło: CKiW Andrychów

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content