Przejdź do treści
Reklama

Sygnał życia

Informacje, 03 grudnia 2015 15:57

Taki tytuł nosiła konferencja, która odbyła dziś (3 grudnia) w Andrychowie. Była poświęcona nowoczesnym formom opieki nad osobami starszymi i samotnymi. Przygotowali ją pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, a udział wzięli pracownicy i członkowie wielu organizacji i instytucji.

Podziel się

Kilkadziesiąt osób przybyło do Miejskiego Domu Kultury, aby wysłuchać kilkorga prelegentów i zapoznać się z wdrażanym w Andrychowie programem. Byli również goście z gmin sąsiednich, aby podpatrzeć, jak to tutaj będzie realizowane. Konferencja, którą poprowadziła Paulina Dybał podzielona była na dwie części. Pierwszą poświęcono tzw. „Kopercie życia”. To pomysł, który już jest wrażany w kilku miastach w Polsce, a polega na wypełnieniu specjalnej ankiety, zamknięciu jej do koperty i umieszczeniu… w lodówce. Tak, w lodówce. Na tym urządzeniu obecnym dziś w każdej kuchni jest specjalna naklejka (lub napis z magnesem), informująca, że tu jest „Koperta życia”. W niej są wszystkie informacje o chorej i samotnej osobie, które mogą uratować życie, bo pomogą lekarzom i ratownikom, którzy zjawią się na ratunek!
O tym programie mówili Barbara Sordyl-Lipnicka, koordynatorka zespołu szybkiego reagowania i  pomysłodawczyni wprowadzenia tego programu do Andrychowa oraz Paulina Dybał i dr Adam Rauk, jedyny w naszej gminie geriatra.
Drugi program, a zarazem sposób monitorowania zdrowia osób samotnych to tzw. Teleopieka, o czym mówiła Jolanta Świątek. Pokazała urządzenie na bazie telefonii komórkowej, które „pilnuje” zdrowia osoby samotnej i chorej. Zaopatrzone jest ono dodatkowo w wodoodporną bransoletkę, aby mogło być przy chorym non stop, nawet w wannie. Urządzenie to pozwala natychmiast dać znać do call center, że coś złego dzieje się z chorym, np. od 10 minut nie porusza się. Gdy chory czuje, że dzieje się z nim coś złego może nacisnąć tylko jeden guzik, lub głosowo uruchomić urządzenie. Ono nie tylko połączy go z ratownikiem, ale samo od razu da temu ratownikowi wiadomość kto i na co chory go wzywa.
Wszystkie informacje, nawet znacznie poszerzone można znaleźć na stronach internetowych poświęconych tej tematyce. 
Andrychowski OPS pozyskał fundusze na wdrożenie programu opieki nad osobami starszymi i samotnymi z Urzędu Wojewódzkiego. Już dziś lista chorych objętych tym programem liczy 30 osób, i będzie się powiększać.
Na zakończenie konferencji głos zabrał obecny na niej burmistrz Tomasz Żak. – Chcemy tym programem objąć jak największą liczbę ludzi starszych – mówił burmistrz i podkreślił, jak ważne są takie programy w sytuacji społeczeństwa, w którym przybywa osób starszych. mn

Podziel się
Skip to content