Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Święto wszystkich dzieci

Kultura, 01 czerwca 2020 07:41

Dziś obchodzimy, niezmiennie od 70 lat, międzynarodowy Dzień Dziecka. Ze względu na ograniczoną działalność placówek kulturalnych oraz zakaz organizowania zgromadzeń spowodowany COVID-19, wszelkie wydarzenia kulturalne zostały odwołane. Mimo to, chcemy przywrócić, naszym mieszkańcom, wspomnienia minionych wydarzeń majowych i czerwcowych.


„Ani młodsi, ani dorośli mieszkańcy miasta i gminy nie spotkają się w tym roku na tradycyjnych festynach, dorocznej Bajkolandii, czy Dniach Andrychowa. Nie wiadomo kiedy koronawirus przestanie nas nękać i pozwoli na zniesienie zakazu zgromadzeń. Natomiast, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy powspominali minione maje i czerwce… choćby te z lat 70-tych ubiegłego wieku.


A to dzięki archiwalnym fotografiom, którymi podzielił się z nami jeden z Czytelników. (…) Paradowanie przed trybuną honorową było dla dzieciaków dość emocjonującym przeżyciem. Gdy sięgam pamięcią do własnych wspomnień, przypomina mi się i to, że w trosce o nienaganny wygląd grupy sportowców, niektórzy z nas malowali tenisówki pastą do zębów „Lechia”, by były idealnie białe.

Bardziej niż na Pochód Pierwszomajowy czekało się na Dni Andrychowa, a szczególnie na organizowane w jego ramach Żakinady. Odbywały się one w maju lub w czerwcu. Naczelnik Andrychowa (na zdj. R. Czepiec), tak jak teraz burmistrz, wręczał przedstawicielowi dzieci i młodzieży klucze do miasta i… znów ruszał pochód. Te kilka zdjęć pokazuje zaledwie cząstkę fenomenu zjawiska jakim była Żakinada.

Przede wszystkim w pochodzie tłumnie uczestniczyły dzieciaki z całego Andrychowa. W czasach, gdzie nie było sklepów ani wypożyczalni ze strojami, każdy był przebrany… za kogo tylko chciał i z czego tylko miał, tworzył strój. To było święto kreatywności! Nie przypominam sobie, by dorośli stawali na głowie, żeby dostarczyć dzieciakom jak najwięcej i jak najróżniejszej rozrywki. Żakinada to był jedyny dzień w roku, którego bohaterami byli najmłodsi obywatele i to oni dawali radość tłumom dorosłych, które tego wiosennego dnia wyległy na ulice Andrychowa.”

Jadwiga Janus

Poniżej kilka fotek z ubiegłorocznej Bajkolandii


Oprac g

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content