Przejdź do treści

Święto Wojska Polskiego i Piknik Ułański w Stanicy Hucuł

Informacje, 16 sierpnia 2023 08:00

15 sierpnia w Gminie Andrychów odbyły się uroczystości związane z Świętem Wojska Polskiego. O godzinie 9.30 na cmentarzu komunalnym w Andrychowie nastąpiło złożenie kwiatów na cześć poległych w walkach o obronę ojczyzny. Kolejno o godz. 11.00 odbyła się msza święta w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach-Łęg. Uroczystości przeniosły się do Stanicy Hucuł, gdzie również złożono kwiaty oraz wciągnięto flagę na maszt. Części oficjalnej towarzyszyła oraz zadbała o oprawę muzyczną Miejska Orkiestra Dęta "ANDROPOL".

Po uroczystościach rozpoczął się XI Piknik Ułański. Na gości czekało wiele atrakcji, takich jak; pokaz kadryla w wykonaniu ułanów z IV Szwadronu 21 płk. Ułanów Nadwiślańskich, prezentacja Polskiej Szkoły Jazdy przez Aleksandra Jarmułę oraz zawody wolontariuszy Stanicy Hucuł. Przezwyciężając upał oraz wielkie emocje – Magdalena Cinal razem z Wałczem zdobyli I miejsce, a konkurs na najlepsze przebranie wygrała Karolina Piekiełko dosiadająca konia imieniem Passat. Ponadto zorganizowano lot balonem, malowanie twarzy czy przejażdżkę słynnym pojazdem gąsienicowym – Trollem. Finałowo odbyła się zabawa taneczna.

Święto Wojska Polskiego to przede wszystkim upamiętnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. Broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim: W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski. [źródło: Wikipedia]

a_p Fot. Marek Nycz, Aleksandra Polak

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content