Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Święto praw zwierząt

Informacje, 22 maja 2020 06:29

Dziś (22 maja) obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Ustanowiono go, gdyż tego dnia w roku 1997 po zabiegach Klubu Gaja z Wilkowic parlament polski uchwalił ustawę chroniącą zwierzęta.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą właściciele muszą zapewnić swym zwierzętom: pomieszczenia chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała – w praktyce oznacza to, że pies musi mieć budę – bez metalowych elementów, drewnianą; dopasowaną do wielkości – nie może być za duża ani za mała. Pies musi się w niej swobodnie poruszać. Powinna być ocieplona, wyłożoną słomą (nie szmatkami). Nawet jeśli pies ma do dyspozycji komórkę, musi w niej być buda, bo pies nie jest w stanie ogrzać swoim ciałem całego pomieszczenia.

To nie wszystko. Ponadto muszą zapewnić też:

  • odpowiednią karmę – mięsną, zdrową. Suchy chleb, resztki obiadowe, coś starego i gnijącego nie jest odpowiednią karmą dla zwierząt.
  • stały dostęp do wody – świeżej, w czystej misce. Stały dostęp oznacza, że woda musi być ciągle w misce.
  • jeśli zwierzę jest na uwięzi, nie może być ona krótsza niż 3 m (zabrania się utrzymywania na niej zwierzęcia w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę);
  • obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie psa w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 m-¬ca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Warto szczepić także przeciwko chorobom zakaźnym.
  • Oprac. jd Fot. Archiwum
Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content