Przejdź do treści

Święto Kopernika w „Czwórce”

Informacje, 09 marca 2023 11:22

Rok 2023 został ustanowiony przez senat RP – rokiem Mikołaja Kopernika. Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki czytamy, że „Senatorowie przypominają w uchwale, że w swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium”, Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzące ówczesny obraz świata.

Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową, zwaną przewrotem kopernikańskim.” Wszyscy wiemy, że Mikołaj Kopernik nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował także rewolucję naukową, która zmieniła wizję świata. Warto pamiętać, że poza wybitnym astronomem, patronami roku 2023 są również: Wisława Szymborska i Jan Matejko.

Jako społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie, bardzo hucznie obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin naszego patrona.

Nauczyciele przygotowali projekt, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie. W jego ramach odbyła się wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, które tak jak nasza szkoła, nosi imię wybitnego astronoma.

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w projekcji filmu, prezentowanego w technologii 360 stopni ,,Polaris” w planetarium mobilnym w naszej szkole. Następnie odbył się uroczysty apel, pokaz mody „kosmicznej”, pokazy chemiczne i fizyczne z Fabryką Kreatywności.

28 lutego zorganizowaliśmy Wieczór Młodych Odkrywców, w którym uczestniczyli przyszli pierwszoklasiści. Spotkanie nawiązywało swoją tematyką do Mikołaja Kopernika. W ramach uroczystych obchodów uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali kosmiczne śniadania, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością i zaangażowaniem.

Ponadto, na lekcjach języka angielskiego uczniowie starszej grupy wiekowej utworzyli plakaty słowno-plastyczne. Zorganizowano sporo konkursów szkolnych, galaktyczny turniej sprawnościowy o puchar Dyrektora Szkoły oraz Rady Szkoły, wystawy malarskie i wiele innych atrakcji. Szkolni dziennikarze wydali specjalny numer „Copernicusa”, poświęcony przede wszystkim patronowi szkoły.

Zwieńczeniem tygodniowych uroczystości był piątek 3 marca. Dzień, który przeszedł do historii. Podczas uroczystego apelu podsumowaliśmy szkolny projekt z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika. „Naukowcy” z NASA sprowadzili wszystkich na „ziemię” i zweryfikowali wiedzę, zdobytą podczas „Tygodnia Kopernika”. Okazało się, że każda z wykonywanych misji klasowych, a także eksploracja „Czwórki”, zakończyła się sukcesem. Szczególnym momentem uroczystości było również zaprezentowanie astrolabium sferycznego, które będzie wizytówką naszej szkoły na długie lata. To niezwykle skomplikowane narzędzie obserwacyjne zostało przekazane przez Firmę Grupa Tree – oraz p. Edytę Chodukiewicz. Przewiezione z dawnej galerii Plaza w Krakowie oraz zamontowane w naszym szkolnym ogrodzie przez Firmę Bryzek Wyroby Hutnicze z Andrychowa. Całe przedsięwzięcie odbyło się dzięki przyjaciołom naszej szkoły p. Monice Bryzek oraz p. Jerzemu Hermie. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że ludzie z wielkim sercem, mają cudowne życie. Takiego życia właśnie życzymy naszym szkolnym darczyńcom. Z kolei młodym adeptom „Czwórki” – takiej mądrości, talentów i zasług z jakich zasłynął patron naszej szkoły – Mikołaj Kopernik. To była nadzwyczajna uroczystość!

Wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w obchody święta patrona szkoły, składamy serdeczne podziękowania.

SP4/mp/fot. P. Szczepański

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content