Przejdź do treści

Święto 3 Maja w Andrychowie

Informacje, 03 maja 2016 13:29

​Dziś w Andrychowie obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej za Ojczyznę w Kościele pw. Św. Macieja.

Podziel się

Potem orszak i poczty sztandarowe razem ze Szwadronem Ułanów im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich przeszły na Plac Mickiewicza, gdzie odbył się pokaz Musztry Paradnej w wykonaniu Pododdziału Reprezentacyjnego klas mundurowych Zespołu Szkół ZDZ w Andrychowie. Przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Roczyn uroczystości przeniosły się pod tablicę pamiątkową na ul. Szewską, gdzie złożono tradycyjne wiązanki kwiatów. Co ciekawe, tablicę dokładnie 30 lat temu ufundowali członkowie Stronnictwa Demokratycznego i Rzemiosła Andrychowszczyzny. 

Trzeciego maja 1986 roku, w Andrychowie przy ulicy Krakowskiej 122, w budynku, w którym mieściła się ówczesna siedziba andrychowskiej organizacji Stronnictwa Demokratycznego, odbyła się pierwsza w PRL-u wielka uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 195 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji. Konstytucji, którą później potomni nazwali Konstytucją 3 Maja – pisał Józef Moćko w 2003 roku. Całość tekstu tutaj.

Szanowni Państwo. Dzisiejsze święto, to święto wolności, ale również radości. Dlatego też w imieniu własnym oraz samorządu naszej andrychowskiej gminy, wszystkim Państwu serdecznie dziękuję za przybycie oraz uświetnienie swoją obecnoscią uroczystości. Życzę radosnego świętowania w gronie najbliższych – mówił podczas uroczystości Roman Babski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content