Przejdź do treści

Świetlica Środowiskowa ma już 30 lat!

Informacje, 23 maja 2023 19:05

„Przystanek Przygoda”, bo tak obecnie nazywa się andrychowska świetlica środowiskowa, ma już trzydzieści lat. Okrągły jubileusz był okazją do uroczystego spotkania (23 maja) w siedzibie przy ulicy Metalowców.

Całość poprowadziła Marta Kajzer, kierownik Działu Profilaktyki Środowiskowej i świetlicy środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej. Najpierw pokazano krótki film o placówce. Potem posypały się gratulacje, dyplomy i kwiaty dla kadry oraz upominki dla wychowanków. Pierwsze od burmistrza Tomasza Żaka, któremu towarzyszyli sekretarz gminy Grażyna Łoboda i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Magiera. O swojej załodze ciepłymi słowami, dyplomem i upominkiem pamiętała dyrektor OPS Elżbieta Prus. Były też życzenia od dyrektorów MOSKiT-u i CKiW. A wśród gości byli i obecni pracownicy świetlicy. Nie zabrakło też współzałożyciela świetlicy to jest byłego burmistrza – Tadeusza Woźniaka, który życzył czy nawet prosił, by było kontynuowane to dzieło, bo czasy dla dzieci i młodzieży są niełatwe.

O początkach świetlicy opowiedziała pierwsza jej szefowa – Magdalena Bubnicka-Rupik. Przypomniała, że najpierw uczęszczały do niej dzieci z rodzin potrzebujących i dysfunkcyjnych. – Od razu mogliśmy dużej grupie dzieci zaoferować pomoc i także całym rodzinom – mówiła była szefowa. – A my ciągle doszkalaliśmy się. To wszystko było dla nas nowe. Przecieraliśmy szlaki w zakresie terapii dzieci. Był entuzjazm, zawsze wokół świetlicy pojawiało się dużo osób… Byli pracownicy świetlicy dokładali swoje wspomnienia.

A czym jest świetlica dzisiaj? Zapytaliśmy o to obecną szefową. – To miejsce, w którym dzieciaki dobrze, w twórczy, aktywny sposób mogą spędzić swój wolny czas – odpowiada Marta Kajzer. – To jest miejsce, gdzie odrabiamy z dziećmi zadania, gdzie dzieci nabywają różnych umiejętności społecznych, gdzie mają różnego rodzaju zajęcia – plastyczne socjoterapeutyczne, kulinarne, sportowe, filmowe, literackie i inne. Do świetlicy mogą uczęszczać dzieci z gminy Andrychów, uczniowie szkół podstawowych. Stąd obecność na jubileuszu dyrektorów właśnie podstawówek.

Podczas uroczystości wychowankowie zaprezentowali program artystyczny. Rozstrzygnięto również konkurs na wiersz o placówce. Utwory te zostały zaprezentowane przybyłym gościom. Niejako w finale pojawił się tort jubileuszowy. W pięknie przystrojonej jednej z sal czekał też poczęstunek.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content