Przejdź do treści

Światowa technologia z Andrychowa

Informacje, 13 września 2023 10:26

Dziś w studiu Radia Andrychów gościł Dawid Saferna, dyrektor zarządzający firmy Techplast, która jest producentem wysokociśnieniowych zbiorników kompozytowych IV generacji dostępnych pod marką SAFER. Warto dodać, że zakład tej firmy powstał jako pierwszy na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Andrychowie.

Firma Techplast, została utworzona w 2002 roku przez Adama Safernę. Od samego początku koncentrowała się na produktach z tworzyw sztucznych, zwłaszcza na tworzywie PET, które znamy przede wszystkim z opakowań na wodę. W 2010 roku firma zdobyła certyfikat umożliwiający produkcję i sprzedaż swoich produktów na rynkach międzynarodowych.

Jednym z kluczowych osiągnięć firmy stało się wprowadzenie na rynek zbiorników kompozytowych z wnętrzem wykonanym z tworzywa PET. Ten innowacyjny pomysł, zapoczątkowany w 2007 roku, miał na celu stworzenie lżejszych i bardziej ergonomicznych zbiorników dla służb ratowniczych. Dzięki wykorzystaniu hybrydy włókien węglowych i aramidowych, zbiorniki firmy Techplast stały się nie tylko najwytrzymalsze na świecie, ale także wykazały praktycznie nieograniczoną żywotność.

W 2019 roku wprowadzono jeszcze lżejsze zbiorniki, wykorzystując w produkcji elementy takie jak grafen. W połączeniu z włóknem węglowym, udało się osiągnąć nie tylko mniejszą wagę, ale także zachować wysoką wytrzymałość konstrukcyjną.

Jednym z wyzwań, jakie firma podjęła, było również badanie wykorzystania zbiorników w przechowywaniu wodoru pod wysokim ciśnieniem. Wodór jako alternatywa dla tradycyjnych baterii staje się coraz bardziej obiecującą technologią, a zbiorniki Techplast mogą odgrywać kluczową rolę w tym procesie.

Obecnie firma Techplast zatrudnia 72 osoby, a tendencja wzrostowa sprawia, że planowane jest zwiększenie liczby pracowników. Nowy zakład, którego otwarcie planowane jest na styczeń przyszłego roku, będzie stanowił kolejny krok w rozwoju firmy.

Posłuchaj rozmowy z Dawidem Saferną:

rf Fot. Robert Fraś, UM w Andrychowie

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content