Przejdź do treści

Stulatka w świetnej formie

Informacje, 22 października 2022 11:45

Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” obchodziła wczoraj – 21 października – swoje stulecie, działa od 1922 r. Koncert jubileuszowy był prawdziwym muzycznym popisem, który publiczność nagradzała brawami na stojąco. Były gratulacje, podziękowania, życzenia kolejnych stu lat i znakomita zabawa.

Burmistrz Tomasz Żak powiedział wczoraj podczas swojego wystąpienia, że Andrychowska Orkiestra jest tutejszym „dobrem narodowym”, dumą i chlubą nie tylko Andrychowa, ale całego powiatu i Małopolski. I wcale nie była to przesada.

Andrychowska Orkiestra Dęta „Andropol” jest najlepszą orkiestrą dętą w Małopolsce. Muzycy w stulecie istnienia swej orkiestry, w czerwcu tego roku wywalczyli sobie największy urodzinowy prezent – Grand Prix 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY. Najpierw w eliminacjach dostali się do grona 33 orkiestr-finalistów, a w końcowym jednogłośnym werdykcie jury okazali się najlepsi spośród 1200 muzyków startujących w konkursie. Do tego dostali nagrodę specjalną za brawurowe wykonanie marsza „Na szczytach Karpat”.

Wczoraj w Miejskim Domu Kultury mogliśmy wysłuchać tego utworu i wielu tak samo wspaniałych wykonań tutejszej orkiestry. A grają oni nie tylko marsze, z którymi może się kojarzyć orkiestra dęta, bo wykonują całe wiązanki przebojów pop, muzyki filmowej, jazzowej i super hity takich zespołów, jak choćby The Beatles – wczoraj zagrali np. „Hey Jude”.

Nie byłoby tych sukcesów bez znakomitego dyrygenta Łukasza Zaborowskiego, który prowadzi orkiestrę od 2006 r., dobiera jej repertuar, prowadzi próby, uczy młodych adeptów, tworzy aranżacje, a nawet zaprojektował stroje dla muzyków.

Podczas wczorajszej gali nie zabrakło słów uznania dla kapelmistrza i wszystkich muzyków, były też słowa podziękowania dla przyjaciół i sposorów. Wręczano specjalne grawery jubileuszowe przyjaciołom orkiestry i były prezenty dla nich. Burmistrz Tomaz Żak na stulecie Miejskiej Orkiestry wręczył prezesowi stowarzyszenia Dawidowi Babikowi czek na 10 000 zł. Podobnych prezentów i deklaracji finanswoego wsparcia było więcej. Nie zapomniano również o muzykach, którzy występowali w zespole, ale ze względu na wiek już są na muzycznej emeryturze. Tak jak wielu innych przyjaciół otrzymali oni w prezencie albumny z historią orkiestry i archiwalnymi zdjęciami wydane specjalnie na stulecie.

Po wspaniałym koncercie i po oficjalnej części była kolacja i urodzinowa zabawa. n

Podziel się
Skip to content