Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner

Sto lat dla Pani Urszuli

Informacje, 26 kwietnia 2021 11:35

W niedzielę, 25 kwietnia, dziewięćdziesiąte urodziny obchodziła, urodzona w Inwałdzie, Pani Urszula Figwer. Jako siatkarka i lekkoatletka na stałe wpisała się w historię polskiego sportu.

Zaczynała tu, w Andrychowie, w KS „Beskid” (1948), z którym to klubem po pół roku treningów zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski. Została też powołana do kadry Polski. Z reprezentacją zdobyła pierwsze w historii żeńskiej siatkówki medale: Mistrzostw Europy (1949) oraz Świata (1952). Po przeprowadzce do Krakowa, została lekkoatletką. Wraz z Januszem Sidło trenowała rzut oszczepem pod okiem słynnego szkoleniowca Zygmunta Szelesta. W tej dyscyplinie zaczęła odnosić największe sukcesy. Była pierwszą Polką, która pokonała granicę 50 m.

Dziesięciokrotnie biła rekord Polski w rzucie oszczepem. Uzyskiwane wyniki plasowały ją na czele światowych rankingów. Urszula Figwer reprezentowała Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Melbourne (1956) oraz w Rzymie (1960), w obydwóch przypadkach zajmując punktowane miejsca. W 1968 r. zakończyła karierę sportową, ale ze sportem się nie rozstała. Przez 40 lat była pracownikiem naukowo-dydaktycznym na krakowskiej AWF.

3 maja 2016 roku najsłynniejsza andrychowska sportsmenka odebrała od władz miasta tytuł Honorowej Obywatelki Andrychowa.

Również w Andrychowie, w pierwszych dniach maja, ukażą się drukiem, nie tylko sportowe wspomnienia Pani Urszuli.

jj Fot. Archiwum U. Figwer

Podziel się
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Reklama
Reklama
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Skip to content