Przejdź do treści

Srebrny Jubileusz Zespołu Andrychów

Kultura, 02 października 2022 11:26

Urodzinowy koncert i występy zespołów ludowych – nie tylko z Andrychowa – uświetniły 25-lecie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Andrychów”. Nie zabrakło gości, gratulacji, nagród i prezentów. I oczywiście urodzinowego tortu.

Jubileusz „Andrychowa” przygotowano w Miejskim Domu Kultury, w sobotę 1 października. Zanim zaczęły się występy artystów głos zabrali goście. Poseł Marek Polak razem z burmistrzem Tomaszem Żakiem wręczyli kierownikowi muzycznemu zespołu Leonowi Majkutowi odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Przyznał mu ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tomaz Żak oprócz gratulacji wręczył przedstawicielom zespołu urodzinowy prezent – czek na 5000 zł.

W urodzinowej gali wzięły udział zaprzyjaźnione zespoły z wielu miejscowości – Zespół Pieśni i Tańca Rodlania z Zakrzewa oraz Zespół Regionalny Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej. Ale nie zabrakło też gości z Kęt, Osieka, Bestwiny i muzyków z Orkiestry „Andropol”.

Zespół powstał w 1997 roku z inicjatywy Zofii Wanat i na początku działał przy Szkole Podstawowej Nr 4. Z czasem tworzył się również skład grupy dorosłej. I kolejno dołączali do niej kluczowi dla zespołu twórcy: Leon Majkut – kierownik muzyczny, choreograf Urszula Wiśniowska, Anna Maria Badowska pieśniarka i kronikarka zespołu. Dziś Zespół Pieśni i Tańca Andrchów działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie pod opieką Agnieszki Kołacz – pracownicy CKiW i członkini zespołu. Muzycy i tancerze „Andrychowa” – a jest ich obecnie 60 – przezentują muzykę, tańce i obyczaje krakowiaków zachodnich, a także pogranicza małopolsko-śląskiego. W doborze repertuaru i jego folorystycznej dokładności od lat pomaga zespołowi dr. Małgorzata Kiereś, znany i ceniony etnograf i współtworczyni Festiwalu Kultury Beskidzkiej. Przez ćwierć wieku występów „Andrychowianie” zdobyli wiele nagród i niejednokrotnie były to pierwsze nagrody, jak np. na Ogólnopolskich Przeglądach Kolęd i Pastorałek.

Kilka dni temu w Radiu Andrychów gościliśmy twórców „Andrychowa” – audycję tą można odnaleźć na naszej stronie i posłuchać, jak Zofia Wanad, Leon Majkut, Urszula Wiśniowska, Anna Maria Badowska i Agnieszka Kołacz wspominają początki zespołu i mówią o jego dniu dzisiejszym. n

Podziel się
Skip to content