Przejdź do treści

Srebrne Gody Zespołu „ANDRYCHÓW”. Zapraszamy na jubileuszowy koncert

Kultura, 20 września 2022 16:17

1 października (w sobotę) o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbędzie się KONCERT JUBILEUSZOWY „SREBRNE GODY” Z OKAZJI 25-LECIA DZIAŁALNOŚCI LUDOWEGO ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „ANDRYCHÓW”.

Wystąpią:

JUBILACI – grupa dziecięca i grupa dorosłych oraz kapela Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW

GOŚCINNIE – Zespół Pieśni i Tańca RODLANIE z Zakrzewa oraz Zespół Regionalny ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej

Uwaga: Liczba miejsc ograniczona. Wstęp na koncert wyłącznie za okazaniem ZAPROSZENIA/WEJŚCIÓWKI.

Bezpłatne ZAPROSZENIA/WEJŚCIÓWKI do odebrania w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

SREBRNE GODY ZESPOŁU ANDRYCHÓW

25 lat to dużo, czy mało? Czy Zofia Wanat – pomysłodawczyni założenia zespołu – zakładała, że będzie trwał przez tyle lat? Fakt faktem trwa i zakładam, że ma się dobrze. Miałem okazję przez kilka lat towarzyszyć zespołowi podczas prób, występów lokalnych i wyjazdów. Na szczęście dla zespołu nie próbowałem tańczyć ani śpiewać – zajmowałem się sprawami organizacyjnymi. Jestem pełen podziwu dla członków zespołu, dla ich wytrwałości (niektórzy są od początku), poświęcenia i dyspozycyjności. Próby taneczne i wokalne odbywają się raz w tygodniu i trwają trzy godziny, występy najczęściej w weekendy. A taki na przykład okres świąteczny – coniedzielne kolędowanie, nierzadko dwukrotne. Pełny szacunek. Nie zapominajmy też o grupie dziecięcej. Tylko niektórzy awansowali do grupy dorosłych, ale zapewne wszyscy będą pamiętać swą przygodę z zespołem ANDRYCHÓW.

A tak w ogóle to Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW przypomina i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje zwłaszcza regionu Krakowiaków Zachodnich. W swoim bogatym repertuarze posiada, m.in. programy z tańcami krakowskimi, tańcami śląskimi, tańcami z pogranicza śląsko-krakowskiego, tańcami z Pogórza Laskiego, tańcami narodowymi. Ponadto prezentuje programy zawierające pieśni ludowe i utwory biesiadne, pieśni patriotyczne, pieśni kościelne, kolędy i pastorałki. Zespół bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie występował podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, gdzie m.in. wziął udział w XXX Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych. Zespół swoje programy prezentował także za granicą, m.in. w Niemczech, w Czechach, na Słowacji, na Łotwie, na Ukrainie, w Macedonii oraz Czarnogórze. Miał zaszczyt kolędować w znanych sanktuariach: w Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, Częstochowie, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach.

Zespół nagrał oraz wydał już kilka płyt. Ostatnią z nich jest wydana w 2019 roku płyta pt. „Jak długo w sercach naszych” na której znalazły się pieśni patriotyczne.

LZPiT ANDRYCHÓW działa obecnie przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska, a kierownikiem muzycznym Leon Majkut.

W sobotę 1 października 2022 r. o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbędzie się Koncert Jubileuszowy „Srebrne Gody”. Wystąpią Jubilaci wraz z grupą dziecięcą oraz goście: Zespół Pieśni i Tańca „Rodlanie” z Zakrzewa i Zespół Regionalny „Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej. Wpadnijcie do MDK. Jubilaci zapraszają.

Zbigniew Przybyłowicz

Patronat honorowy:

Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak

Organizator:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW

Źródło: CKiW w Andrychowie

Podziel się
Skip to content