Przejdź do treści
Reklama

Sprawniejsza sygnalizacja świetlna

Informacje, 27 czerwca 2016 11:11

Na wniosek Gminy Andrychów GDDKiA zleciła wykonanie analizy sygnalizacji świetlnej na głównej ulicy miasta i opracowania nowego schematu jej działania. Wydajność w godzinach szczytu może się poprawić o około 20 procent.

Podziel się

Analizę porównawczą różnych metod sterowania sygnalizacjami świetlnymi zlokalizowanymi w ciągu DK52 w m. Andrychów na odcinku od km 32+800 do km 32+991” wykonała firma Imtech Traffic & Infra Sp. z o.o. z podkrakowskiej Modlniczki. W ubiegłym tygodniu w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odbyła się prezentacja tego materiału i propozycji usprawnienia sygnalizacji w naszym mieście. Byli na niej obecni burmistrz Tomasz Żak i jego zastępca Mirosław Wasztyl. Specjaliści zajmowali się odcinkiem od skrzyżowania przy centrum handlowym, przez światła przy moście, aż do Szewskiej. 
Podczas prezentacji pokazano wyniki pomiarów w godzinach porannych i wieczornych oraz w godzinach szczytu. Mierzono nie tylko ilość pojazdów na godzinę (w szczycie ponad 1,5 tys. na godzinę), ale także „czas zatrzymań”. Potem specjaliści z Imtech Traffic opracowali kilka nowych algorytmów dla omawianej sygnalizacji i stworzyli komputerowe symulacje ruchu dla godzin „normalnych” i szczytowych. I tak okazało się, że w godzinach szczytu przy nowym algorytmie będzie można poprawić przepustowość najwyżej do 20 proc. Tak też będzie z czasem oczekiwania – skróci się o 1/5. Nieco lepiej może być poza szczytem – powyżej nawet 28 proc., a w niektórych godzinach nawet do 50 proc.
Aby osiągnąć taki efekt trzeba będzie też nieco rozbudować instalację i wziąć pod uwagę, że za Aldi powstaje kolejny obiekt handlowy, „Mrówka”, który również będzie miał wpływ na natężenie ruchu na skrzyżowaniach w centrum. 
Wszyscy zebrani w Krakowie zgodzili się jednak, że radykalnym rozwiązaniem problemu korków w Andrychowie może być przede wszystkim obwodnica. Sama regulacja sygnalizacji da tylko doraźne efekty. mn

Podziel się
Skip to content