Przejdź do treści

100 lat dla grupy MY!

Informacje, 04 listopada 2023 09:42

Wczorajszego wieczoru uczestniczyliśmy w wyjątkowym wydarzeniu. Członkowie Stowarzyszenia Grupa Twórców "My" obchodzili jubileusz 50-lecia. Oprócz prezentacji prac poplenerowych odbyło się również uroczyste wręczenie członkom grupy odznaczeń i dyplomów za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury.

Sala Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie szczelnie wypełniła się artystami, przedstawicielami organizacji kultury, sympatykami i przyjaciółmi Stowarzyszenia. Podczas wernisażu obecni byli m.in.: Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Ewa Gil, Wicestarosta Powiatu Wadowickiego Beata Smolec, Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Wiceburmistrz Wojciech Polak, Przewodniczącego Rady Krajowej RSTK Paweł Soroka, Dyrektor Biura Burmistrza Agnieszka Gierszewska, przedstawiciele Rady Miejskiej w Andrychowie, dyrektorzy instytucji z naszej gminy oraz Sponsorzy i Mecenasi, który od wielu lat wspierają działania Grupy.

Po oficjalnym przywitaniu licznie przybyłych gości przyszedł czas na wręczenie odznaczeń artystom szczególnie zasłużonym dla Stowarzyszenia.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk Ewy Gil – Zastępcy Dyrektora Biura Wojewody Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka otrzymał prezes Grupy Lesław Najbor. To odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. 

Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadawaną osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu kultury przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrali z rąk Ewy Gil w towarzystwie Przewodniczącego Rady Krajowej RSTK Pawła Soroki i Burmistrza Tomasza Żaka: Dorota Dubanowicz, Barbara Kierczak, Anna Malata, Anita Młodzik, Ewa Najbor, Ewa Partyka oraz Grażyna Szefer-Furczyk.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń Profesor Paweł Soroka przekazał kolejnym artystom Dyplomy Rady Krajowej RSTK za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury. Dyplomy odebrali: Grażyna Jończy, Natalia Paw, Józef Chmielarczyk, Kazimierz Bliźniak, Bogdan Mikurda, Jerzy Panek, Dawid Prus, Stefan Albiński oraz Józef Trzaska.

Wyjątkowym momentem uroczystości jubileuszowej były gratulacje przekazane od Burmistrza Tomasza Żaka, Wicestarosty Powiatu Wadowickiego Beaty Smolec, Przewodniczącego Rady Krajowej RSTK Pawła Soroki, Dyrektora MOSKiT Marcina Putyry, Prezes Fundacji „Promyczek” Magdaleny-Poraj-Porawskiej, Czesławy Wojewodzic Prezes SGW Andrychów, Sponsorów, twórców z zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, którzy z uznaniem odnosili się do działalności Grupy, a byli wśród nich reprezentanci: Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Chełmku, RSTK „Grupa na Zamku” z Oświęcimia, Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Krakowie czy Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie.

Jak przystało na tak piękny jubileusz, nie zabrakło tortu i uroczystego odśpiewania „Sto lat”.

Kolejnym z punktów programu była prezentacja filmu, przygotowanego przez Jerzego Panka specjalnie na tę okazję, a przedstawiającego historię i teraźniejszość Stowarzyszenia. Zawierał on materiały archiwalne, które wśród zgromadzonych wywołały wiele wspomnień i ożywionej dyskusji na temat wydarzeń i postaci, które na trwałe zapisały się w historii grupy.

Grupa Twórców „MY” powstała w 1973 r. z inicjatywy Marii Biel-Pająk, która wyszukała ludzi przejawiających zainteresowania artystyczne, zapraszając ich na spotkanie. Tak powstała grupa o pierwotnej nazwie Koło Twórców Amatorów. W 1974 r. nazwę wymyślił należący do grupy Aleksander Toma, mówiąc na spotkaniu – My to my i co będziemy dalej szukać. Tak powstała Grupa Twórców Nieprofesjonalnych „MY” a w 1981 r. nazwę zmieniono na Grupę Twórców „MY”, w myśl zasady, że sztuki nie należy dzielić na profesjonalną i nieprofesjonalną, lecz na dobra i złą.

Po prezentacji video odbył się krótki koncert w wykonaniu Dyrektora CKiW Leszka Ścibika oraz Marii Tomiczek.

Do późnych godzin wieczornych artyści w gronie przyjaciół świętowali swój jubileusz.

s

W imieniu Redakcji życzymy Wam, abyście tworzyli i rozwijali się kolejne 50 lat!

p Fot. AP, ZB

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content