Przejdź do treści

Spotkanie w sprawie uchodźców

Informacje, 15 marca 2022 18:28

Kilkaset osób przyszło dzisiaj – 15 marca – do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie na spotkanie, które zorganizował Burmistrz Andrychowa. W całości poświęcono go uchodźcom, pomocy dla nich oraz wsparcia dla osób przyjmujących Ukraińców pod swój dach. Było wiele pytań i sporo wiadomości związanych z nowymi przepisami.

Na początku burmistrz Tomasz Żak podziękował wszystkim, którzy włączyli się do pomocy dla ludzi uciekających przed wojną: Dziękuję wam za to, co robicie, zdaliście państwo egzamin z człowieczeństwa – powiedział burmistrz.

Najistotniejsze jednak były informacje, które dotyczą tzw. Specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – została przyjęta 12 marca. Wszyscy na nią czekali, bo miała uregulować wiele kwestii związanych z pomocą, która praktycznie trwa od 24 lutego. Zaangażowały się w nią samorządy, organizacje pozarządowe, wolontariusze, a wiele osób od kilku lub kilkunastu dni ma już pod dachem uciekinierów z walczącej Ukrainy. To oni przede wszystkim byli dziś na spotkaniu w MDK i to oni chcieli wiedzieć, czy mogą liczyć na wsparcie państwa, bo do tej pory pomocy udzielają na własny koszt.

Nie kryto rozczarowania, że w specustawie są zapisy, które na tę chwilę z planowanej pomocy wykluczają Ukraińców, którzy dotarli do nas przez inne granice niż granica polsko-ukraińska. Mają status uchodźców, ale na prawach ogólnoeuropejskich. Burmistrz tłumaczył, że nie ma wpływu prawo stanowione przez parlament, ale samorządy będą zabiegać u posłów i senatorów, aby to zmienili w jakiejś poprawce i było można zmienić tym samym status uchodźców – aby podlegali specustawie.

Tomasz Żak poinformował zebranych, że wczoraj na naradzie u wojewody razem z innymi samorządowcami dowiedział się, co trzeba robić w związku z nowymi przepisami. Przede wszystkim wszyscy uchodźcy muszą być zarejestrowani i każdemu musi być wydany numer PESEL. To w Urzędzie Miejskim w Andrychowie rozpocznie się już od jutra (16 marca). Uchodźcy muszą przynieść do urzędu fotografię, jak na dowód, a tę będą mogli zrobić bezpłatnie w galerii obok urzędu (Punkt Informacji Turystycznej). Każdy musi też wypełnić wniosek o PESEL i to po polsku – mogą to za niego zrobić goszczący uchodźcę Polacy (poza podpisem). Uchodźca musi osobiście złożyć ten wniosek z fotografią, numerem telefonu i adresem email – mowa o osobach od 12 roku życia wzwyż. Dzieci poniżej tego wieku też otrzymają PESEL, ale nie muszą być obecne, zrobią to za nich opiekunowie. Konieczne do weryfikacji jest też pobranie odcisków dwóch palców.

Nadanie numeru PESEL upoważni uchodźców do korzystania z wszelkich świadczeń, a ich gospodarzom umożliwi ubieganie się o dofinansowanie do kosztów ich pobytu. Więcej szczegółów można uzyskać pod numerami telefonów w Urzędzie Miejskim: 728 684 240, 33 842 99 12 i 573 178 423 (ten ostatni numer jest dla osób, które posiadają miejsce/lokal dla uchodźców z Ukrainy).

Te wszystkie formalności są konieczne, aby starać się o dofinansowanie w wysokości 40 zł dziennie na każdą osobę, którą przyjmiemy pod swój dach. Koszty osób zakwaterowanych w hotelach i agroturystyce będą pokryte przez wojewodę (do 120 zł za dobę).

Na spotkaniu w MDK byli też obecni przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Szkół Zespołu Doskonalenia Zawodowego. Mówiono o ubezpieczeniach i świadczeniach dla uchodźców, o dostępie do leczenia, receptach (są na takich samych zasadach, jak dla Polaków), o ofertach pracy, a nawet o organizowaniu opieki nad dziećmi i edukacji młodych Ukraińców.

Obecnie w Andrychowie jest ponad 700 zarejestrowanych uchodźców, ale też nieokreślona do końca liczba Ukraińców przebywających u prywatnych osób i jeszcze nie zarejestrowanych – jak poinformował burmistrz Tomasz Żak. Obecny na spotkaniu jego zastępca Wojciech Polak dodał, że już do szkół podstawowych skierowano 108 dzieci uchodźców i 27 maluchów do przedszkoli.

Drodzy państwo – zwrócił się do zebranych Tomasz Żak – sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Ale będziemy się starć pomagać wszystkim, którzy mają u siebie uchodźców i będziemy rozwiązywać problemy na bieżąco.

n

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content