Przejdź do treści

Spotkanie autorskie z Jadwigą Janus połączone z promocją książki „Lola. Dziewczyna z Andrychowa. Kobieta z Hajfy”

Informacje, 16 października 2022 08:42

15 października 2022 r. (sobota) o godz. 17:00 sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie zgromadziła kilkadziesiąt osób. Wszystko za sprawą jednej kobiety – Jadwigi Janus i jej najnowszej książki, której bohaterką jest andrychowska Żydówka - Lola Rauchberger Bader.

Podczas spotkania za sprawą starych zdjęć przenieśliśmy się do dawnego Andrychowa: miasta  dwóch kultur i dwóch wyznań, który właśnie dzięki żydowskim inwestorom stał się potęgą przemysłową. Gospodyni spotkania zabrała nas na spacer z Lolą po Andrychowie, w którym spędziła młodość, najszczęśliwszy okres życia brutalnie przerwany przez wojnę…

„Lola. Dziewczyna z Andrychowa. Kobieta z Hajfy” to historia niezwykłej kobiety, która stoczyła i wygrała ciężką walkę o życie swoje i syna Szymona. Nie było by to możliwe, gdyby nie jej determinacja i ludzie, którzy wyciągali do niej pomocną dłoń.

Lola nigdy nie zapomniała Andrychowa. Miłość do miasta przekazała swojemu synowi Szymonowi i jego rodzinie. Oni również wzięli udział w spotkaniu (wirtualnie). Podczas kilkunastominutowego połączenia mężczyzna dzielił się z nami opowieściami o mamie, podkreślając jej niezwykłość.

Wśród zaproszonych Gości znaleźli się ludzie związani z historią Loli i Szymona – niezwykle ważni bohaterowie drugiego planu. Spotkaniu towarzyszył występ Karoliny Fryt, która zaprezentowała utwory „Miasteczko Bełz”, „Rebeka” i „Kocham cię życie”. Po spotkaniu Jadwiga Janus podpisywała książki, kolejka była długa. Autorka przyznaje, że długo nie zdawała sobie sprawy w jak magicznym mieście się urodziła i żyje. Owocami zdobywania tej wiedzy są kolejne książki andrychowianki.

Bardzo żałuję, że tak późno odkryłam, jak fascynująca jest historia miasta, w którym mieszkam od urodzenia. Ponieważ każde odkrycie rodziło potrzebę podzielenia się nim z mieszkańcami Andrychowa, zaczęłam pisać książki – mówi.

Cóż, my – czytelnicy możemy tylko być wdzięczni za owoce tej fascynacji – książki, dzięki którym odkrywamy historię naszego miasta i niezwykłych ludzi.

Przypomnijmy:

Pierwsza wydana książka autorstwa Jadwigi Janus to, „Bobrowscy z Andrychowa. Historie zwykłe i niezwykłe” z 2014 roku. W 2018 roku, ukazała się dwutomowa praca  „Andrychów. Sceny z życia miasta”, Kolejno „Moje olimpiady” – maj 2021 roku. Tego samego roku ukazał się zbiór felietonów zatytułowany „Szpetna, grzeszna, błogosławiona. 2022 – „Lola. Dziewczyna z Andrychowa. Kobieta z Hajfy”.

Książki Jadwigi Janus można nabyć w sklepie Mikrus przy ul. Legionów 4.

ap, Fot. Anna Piotrowska

Podziel się
Skip to content