Przejdź do treści

Smart STOP przed przejściami dla pieszych

Informacje, 25 października 2023 11:24

Smart STOP - to hasło ma wywołać reakcję i zadziałać na przechodniów, którzy podchodząc do przejścia dla pieszych wpatrzeni są w ekrany swoich smartfonów. Grafiki pojawiły się przy najczęściej uczęszczanych pasach w naszym mieście - w centrum. Pomysłodawcą i wykonawcą akcji są andrychowscy harcerze: Szczep Pełnia z Wieprza.

Grafika ma wywołać reakcję osoby, która z głową skierowaną w dół podchodzi do pasów. Rzucający się w oczy napis sprawi, że zajęty rozmową telefoniczną lub oglądaniem tego co na ekranie pieszy w porę oderwie się od smartfona i zauważy nadjeżdżający samochód.

Malowidła miały powstać podczas Inauguracja Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej. Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe akcja została przełożona i pojawiły się teraz. Co ciekawe, akcja będzie kontynuowana. Oznacza to, że Smart STOP pojawi się na innych andrychowskich przejściach!

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nas samych. Zawsze przed wejściem na pasy obserwujmy otoczenie. Przepisy wskazują, że pieszy, który korzysta z telefonu lub innego urządzenia podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnie w tym przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwowania sytuacji na jezdni, popełnia wykroczenie. Za tego typu przewinienie możemy zostać ukarani nawet mandatem w wysokości 300 zł.

ap Fot. Anna Piotrowska

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content