Największą popularnością cieszą się obecnie ślub konkordatowy i cywilny, aczkolwiek z roku na rok rośnie także liczba osób zainteresowanych ślubem humanistycznym. Decyzja, jaki ślub weźmiemy jest bardzo ważna, dlatego przed jej podjęciem, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ślubów oraz jakie instytucje je uznają. Pomoże to podjąć właściwą decyzję i wybrać ceremonię najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb.
Ślub konkordatowy i ślub cywilny
Najpopularniejszym rodzajem ślubu jest ślub konkordatowy. Jest dostępny dla polskich par od 1998 r. Ślub konkordatowy jest ślubem wyznaniowym, który niesie za sobą skutki prawne mimo tego, że ceremonia zaślubin odbywa się wyłącznie w kościele – młodzi nie muszą bowiem brać udziału w osobnej ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ten rodzaj ślubu łączy sferę duchową ze świecką i jest najczęściej wybierany przez wierzące pary, które chcą zawrzeć ważny związek małżeński także w świetle prawa. Decydując się na ślub konkordatowy oszczędzamy czas, gdyż nie musimy już brać dwóch osobnych ślubów.
Ślub cywilny jest natomiast ślubem, który niesie skutki wyłącznie prawne. Nie jest więc uznawany przez instytucje religijne, a jedynie przez państwo. Ceremonia odbywa się w obecności świadków i urzędnika w USC i pod względem prawnym legalizuje związek dwojga ludzi. Na ślub cywilny decydują się najczęściej pary, które z różnych przyczyn nie chcą brać ślubu w obrządku religijnym, osoby, z których jedna lub oboje są po rozwodzie oraz pary, które planują ślub kościelny w późniejszym czasie. Zaletą ślubu cywilnego jest możliwość jego zaplanowania z ok. miesięcznym wyprzedzeniem – termin w USC należy bowiem zarezerwować na co najmniej miesiąc i jeden dzień przed planowaną datą ślubu.

Czym jest ślub humanistyczny?
Trzecim rodzajem ślubu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem w ostatnich latach, jest natomiast ślub humanistyczny. Jest to ceremonia świecka, która nie niesie za sobą skutków ani prawnych, ani religijnych – aby związek dwojga ludzi został uznany w świetle prawa, para musi zawrzeć osobny ślub cywilny. Ślub humanistyczny w centrum swojego zainteresowania stawia człowieka oraz ważne dla niego wartości – miłość, rodzinę, tolerancję i przyjaźń.
Ślub humanistyczny, w przeciwieństwie do kościelnego, konkordatowego i cywilnego, może odbyć się w dowolnym miejscu – pary chętnie organizują go m. in. w rodzinnym ogrodzie, na plaży lub w wybranym lokalu. Ślubu udziela im tzw. mistrz ceremonii (celebrans), który prowadzi całą uroczystość oraz dba o jej prawidłowy, zgodny z ustaleniami przebieg. Oprawa ceremonii może być praktycznie dowolna, co daje parze możliwość wplecenia w nią dowolnych, bliskich im motywów oraz elementów.
Ślub humanistyczny najczęściej zawierają pary niewierzące, które chcą nadać swoim zaślubinom duchowego, związanego z wartościami humanistycznymi wymiaru. Ten rodzaj ślubu cieszy się także dużą popularnością wśród par homoseksualnych, które z powodu swojej orientacji nie mogą zawrzeć tradycyjnego ślubu kościelnego. Jest także częstym wyborem wśród par mieszanych pod względem narodowym i wyznaniowym.