Przejdź do treści

Śladami wspólnej przeszłości

Informacje, 13 lutego 2023 08:58

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 109. Spotkanie przy armacie. Gośćmi cyklu będą: Jadwiga Janus z Andrychowa i Tadeusz Dryja z Kęt, którzy opowiedzą o społecznościach żydowskich swoich miast. Przedstawią początki i powody osadnictwa Izraelitów w Kętach oraz w  Andrychowie, warunkach tego osadnictwa, codziennej egzystencji. Także przybliżą osoby zakorzenione w historii  obu miast i okolicy. 

109 Spotkanie przy armacie będzie okazją do przybliżenia  śladów wspólnej przeszłości. Taki ślad odnajdujemy w dopiero co wydanej książce Jadwigi Janus „Lola. Dziewczyna z Andrychowa. Kobieta z Hajfy”, opowiadającej niezwykłą historię kęcko – andrychowskiej rodziny, którą autorka podzieli się także z naszymi gośćmi. 

Zapraszamy do kamienicy Rynek 16 we wtorek 21 lutego o godz. 18.00

Jadwiga Janus – absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, stale współpracuje z redakcją „Nowin Andrychowskich” i Radia Andrychów, podróżniczka. Jest autorką kilku książek poświęconych historii Andrychowa: Bobrowscy. Historie zwykłe i niezwykłe (2014), Andrychów. Sceny z życia miasta (2018), Lola. Dziewczyna z Andrychowa – kobieta z Hajfy (2022).

Tadeusz Dryja – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, działacz społeczny, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt. Publikuje na łamach „Almanachu kęckiego”. Pasjonat lokalnej historii i autor dyptyku Kładę kamień… o losach kęckich Żydów.

Źródło: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content