Przejdź do treści

Skwer Pamięci Narodowej w Inwałdzie

Informacje, 16 września 2023 13:23

Dziś - 16 września - w Zespole Szkół Samorządowych w Inwałdzie odbyły się uroczystość otwarcia i poświęcenia Skweru Pamięci Narodowej.

Powstanie Skweru Pamięci Narodowej ma na celu oddać hołd i upamiętnić tych wszystkich inwałdzan, którzy walczyli w okresie zaborów o niepodległość Polski. Społeczność wsi pamięta i pragnie zachować wspomnienia o mieszkańcach poległych, zaginionych, zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz o 88 inwałdzkich rodzinach, wysiedlonych przez Niemców.

Uroczystości otwarcia i poświęcenie Szkolnego Skweru Pamięci Narodowej poprowadził Dyrektor ZSS w Inwałdzie Michał Kołodziejczyk. Podczas swojego wystąpienia przypomniał sylwetki i oddał cześć bohaterom walczącym o niepodległość Ojczyzny: żołnierzom, synom, społeczności inwałdziej. Wielokrotnie podkreślał także, że w dzisiejszym „pędzącym” świecie często zapominamy o ważnym wartościach – swoich przodkach i historii….

Oficjalnej części uroczystości towarzyszył akompaniament Miejskiej Orkiestry Dętej ANDROPOL.

Kolejno nadszedł czas na program artystyczny dedykowany dziejom Polaków w latach 1939-1945 przygotowany przez uczniów, absolwentów i nauczycieli Zespołu Szkół Samorządowych w Inwałdzie.
Od godz. 13 trwa „Piknik Ułański”: spotkanie przy prażonkach i grochówce. Czeka na Państwa słodki bufet, uczniowski przegląd pieśni o Ojczyźnie, prezentacja Szwadronu 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich oraz inne rodzinne atrakcje plenerowe.
O godz. 15 odbędzie się koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW.

W wydarzeniu udział wzięli mi.in. burmistrz Tomasz Żak, wicestarosta Beata Smolec, radni gminni na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej, dyrektorzy szkół z całej gminy oraz poseł Marek Polak i Radny Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik.

ap, Fot. Anna Piotrowska

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content