Przejdź do treści

Skuteczny monitoring

Informacje, 12 stycznia 2018 13:36

Najpierw pewna pani, której do ręki przykleiła się cudza torba z pieniędzmi, a potem sylwestrowi wandale niszczący ozdoby i kosze na śmieci, a wreszcie złodziej butów spod cudzych drzwi przekonali się, że kamery są już w wielu miejscach… i nagrały ich wyczyny.

Podziel się

– Działający od kilkunastu lat monitoring wizyjny w Andrychowie, stał się istotnym narzędziem wspomagającym działalność służb Policji i Straży Miejskiej – mówi Krzysztof Tokarz, komendant Straży Miejskiej. – Stanowi on dla nas i innych służb poważne wsparcie, bo dostarcza nam informacji wizualnych i niezbędnych dowodów w prowadzonych przez nas i policję  postępowaniach.
I tak np. operatorzy tego monitoringu doszli do tego, kto w miejskich szaletach najprawdopodobniej ukradł pewnej starszej pani torbę, a z nią portfel z 400 zł. Wystarczyło obejrzeć zapis z kamer, aby wytypować podejrzaną… Teraz dochodzenie w jej sprawie prowadzi już policja i sąd zdecyduje, czy była winna i jaka będzie kara.
– Dzięki rzetelnej pracy operatorów monitoringu coraz więcej takich spraw udaje się ujawnić i znaleźć sprawców, chuliganów oraz osób podejrzanych o przestępstwa – dodaje komendant SM.
Oto kolejny przykład, z nocy sylwestrowej. Grupa wesołych panów świętujących nadejście nowego roku maszerowała w dobrych nastrojach przez miasto. Najpierw koło pałacu powywracali ozdoby choinkowe, a potem na osiedlu zrzucali ze stojaków kosze na śmieci. Ich zawartość zapaskudziła chodniki osiedlowe. Nowy rok dla tych wesołków nie będzie taki dobry, jakby sobie zapewne życzyli. Po pierwsze powstał niezły serial wideo z ich wyczynami, po drugie kilka twarzy jest łatwych do rozpoznania i już policja ustala personalia podejrzanych. Do tego trwa wyliczanie kosztów nocnej demolki i sprzątania po niej. Od tych kosztów zależy wysokość kary. 
W taki sam sposób, przez odtworzenie zapisów z kamer, udało się dojść pracownikom Straży Miejskiej do tego, kto gwizdnął buty spod drzwi mieszkańców bloku przy ul. Krakowskiej 146 a. Wystarczyło obejrzeć monitoring sprzed drzwi bloku – tam widać było pewnego pana wychodzącego z bloku, choć nie było wtedy jeszcze widać, czy coś wynosi. Miał pecha, bo inna kamera, już na ulicy pokazała go z dowodami w ręce… No, i chciał wleźć w cudze buty, to teraz ma własne kłopoty. 
Opisane tu trzy przypadki i przykłady tylko z ostatnich dwóch tygodni, kiedy to udało się ustalić wizerunki osób podejrzanych. 
Jak powiedział nam Krzysztof Tokarz, w bieżącym roku planuje się dalszą rozbudowę systemu o kolejne kamery, które tym razem obejmą drogi wylotowe z Andrychowa. Złodzieje uciekający z Andrychowa mogą być pewni, też zostaną nagrani w jakość HD, z widocznymi rejestracjami aut… mn

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content