Przejdź do treści

Skoordynować pomoc

Informacje, 22 marca 2022 12:06

Nasza pierwsza pomoc dla uchodźców miała charakter spontaniczny, ale teraz musimy skoordynować działania, uporządkować wiele spraw – powiedział dziś na spotkaniu z wolontariuszami Wojciech Polak, zastępca Burmistrza Andrychowa.

Narada odbyła się w Urzędzie Miejskim i zostali na nią zaproszeni przedstawiciele wszystkich działających w gminie organizacji i środowisk, które organizują pomoc. Wzięli udział w tym spotkaniu także przybyli do Andrychowa dwaj Holendrzy Mike i Telle van Wijhe. Przywieźli z Amsterdamu kolejną partię darów pomocowych. Trwa ich przeładunek i niebawem pojadą do Ukrainy. Mike van Wijhe powiedział, że jego organizacja, a nie jest ona największa w Holandii, już zebrała deklaracje tysiąca amsterdamskich rodzin, które gotowe są przyjąć uchodźców.

Wróćmy do meritum spotkania. Jak zaznaczył Wojciech Polak, trzeba uporządkować i skoordynować działania. Dlatego organizowane są dwa punkty rozdziału darów: ubrania, obuwie, pościel, ręczniki będą gromadzone i rozdysponowywane z budynku Hali Sportowej Beskidu przy ul. 1 Maja i drugi punkt rozdziału żywności i środków czystości – przy ul. Krakowskiej pod numerem 72. Obydwa punkty mają już sowich koordynatorów i oni opracują harmonogram dyżurów dla wolontariuszy, którzy będą pracować w tych punktach. Kiedy będą otwarte, a nastąpi to w najbliższych dniach, powiadomimy naszych Czytelników.

Wiele innych działań też jest koordynowanych, zbierane są też deklaracje pomocy, darów, a nawet takie, aby przygotować dla uchodźców możliwość wzajemnego kontaktowania się. Kolejne spotkania koordynacyjne będą co tydzień – najbliższe 29 marca. n

Podziel się
Skip to content