Przejdź do treści

Rzuć okiem na… swą pierś

Informacje, 17 listopada 2023 18:00

W minionym miesiącu na antenie Radia Andrychów Katarzyna Mrzygłód z Fundacji Promyczek poruszała temat profilaktyki raka piersi. Dziś pozostajemy w temacie kobiecych biustów i publikujemy tekst Pani Kasi.

W pierwszy weekend listopada miałam przyjemność uczestnictwa w Międzynarodowej Konferencji dotyczącej karmienia piersią Prolacta 2023. Pierwszy raz jako Dyplomowana Konsultantka Laktacyjna. Na spotkaniu poruszono wiele ciekawych tematów, m.in. czy trening snu u niemowląt wpływa na karmienie piersią, czy można karmić piersią, gdy ma się cukrzycę oraz masaż piersi.

W Polsce nadal pokutuje przeświadczenie, że masaż = ból, bo jak nie boli to nie działa… a masaż piersi to już w ogóle jest jednym z najgorszych bóli… i powoduje ropnie piersi.

Nic bardziej mylnego! Maya Bolman, IBCLC (Międzynarodowa Dyplomowana Konsultantka Laktacyjna) ze Stanów Zjednoczonych udowadnia codziennie w swojej pracy, że masaż ma niezwykłą moc niwelowania bólu! Idąc za zasadą BE KIND AND GENTLE (bądź czuły i delikatny), masaż piersi powinien być delikatny jak dotyk motyla. Dlatego kiedy podczas laktacji mamy do czynienia z takimi dolegliwościami jak:
– zatkany kanalik,
– obrzęk piersi,
– zapalenie piersi,
możemy oprócz medycznych zaleceń wspomóc terapię delikatnym masażem. Forsowne masowanie doprowadza do powstania bolesnych zmian – ropni.

A co na co dzień możemy zrobić dla swych piersi? Ruch! Ruch to zdrowie, ruch to życie! Dlatego spacery dla nóg, gimnastyka dla rąk i … piersi właśnie! Czy to jest trudne? Nie, gimnastyka piersi wg Maya Bolman jest prosta jak dziecięca piosenka „Boogie woogie”. Pierś nie ma własnych mięśni – w uproszczeniu to głównie tkanka tłuszczowa i gruczołowa, dlatego ważna jest stabilizacja.
1. Ułóż palce swojej dłoni w kształcie litery C i przyłóż do ściany klatki piersiowej, tak by dobrze ustabilizować pierś.
2. Teraz delikatnie poruszaj piersią do góry, na dół, w bok, drugi bok, wykonaj kolisty ruch w jedną i drugą stronę. Powtórz na drugiej piersi.

Ile razy ćwiczyć – ile potrzebujesz. Tak naprawdę najlepiej codziennie. Gimnastyka piersi przed karmieniem czy też odciąganiem pokarmu pozwoli ulepszyć przepływ mleka. Jest pomocna w przypadku obrzęków czy zastoju pokarmu, pozwala uruchomić nagromadzone płyny – czyli mleko i limfę dlatego możesz połączyć ją z aktywizacją węzłów chłonnych pod obojczykami czy w dołach pachowych. Jeśli masz problemy z bólem, tkliwością piersi podczas swojego cyklu menstruacyjnego, również powinnaś spróbować tej metody!

Ania Piotrowska słusznie zauważyła, że taka gimnastyka będzie dobrym działaniem w profilaktyce raka piersi. Dlaczego? Im częściej się badasz – lepiej znasz swoje ciało i możesz szybciej wyczuć pewnie nieprawidłowości, szybciej zareagować.

Chcesz dowiedzieć się więcej, odsyłam Cię do strony Mayi Bolman oraz mojej audycji radiowej

Masz problemy w laktacji lub chcesz ich uniknąć? Zapraszam do kontaktu. Możesz też zajrzeć na moją stronę na FB lub IG działam jako LAKTOpoMOC.

Ściskam czule i delikatnie

Katarzyna Mrzygłód
Neurologopeda kliniczny
Dyplomowana Konsultantka Laktacyjna

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content