Przejdź do treści

Rząd zrefunduje lek na SMA, ale nie dla wszystkich chorych dzieci. Oliwier i Zosia się nie kwalifikują…

Informacje, 22 sierpnia 2022 17:18

Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA – Zolgensma. Będzie on przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szacuje się, że w Polsce na SMA choruje ok. 1 000 osób, a każdego roku rodzi się od 45 do 55 dzieci z tym schorzeniem. 

Preparat Zolgensma uważany jest za jedną z przełomowych technologii lekowych stosowaną w leczeniu najmłodszych pacjentów. Lek podawany jest jednorazowo poprzez wlew dożylny.

Najmłodsi, którzy już przyjęli lek, dzisiaj potrafią samodzielnie siedzieć, stać, znakomita większość z nich zaczyna samodzielnie chodzić. 

Od 1 września 2022 preparat Zolgensma będzie refundowany. To bez wątpienia bardzo dobra informacja. Jednak nie wszystkie potrzebujące dzieci będą mieć szansę skorzystać z programu. Zosia i Oliwier z naszego regionu nie dostaną tego leku!

Oliwierek ma niespełna osiem miesięcy – o dwa za dużo. Lek będzie refundowany dla dzieci do 6 miesięcy życia. Zosia natomiast objęta jest programem leczenia innymi lekami wstrzymującymi rozwój choroby. Zatem tez nie spełnia wymogów.

Od miesięcy trwają zbiórki i różnego akcje dedykowane Zosi i Oliwierowi. Uzbierać 10 mln. to ogromna misja, a zarazem jedyna szansa dla tych maluchów. Nie bądźmy obojętni – wesprzyjmy zbiórki. Oliwier i Zosia się nie kwalifikują…

Zbiórka dla Oliwiera

Zbiórka dla Zosi

ap

Podziel się
Skip to content