Przejdź do treści

Rozbudowa strażnicy i drogi

Informacje, 18 września 2022 12:28

Zebranie wiejskie w Sułkowicach-Bolęcinie zdominowało kilka tematów, przede wszystkim długo oczekiwana rozbudowa remizy OSP. Ale jak zwykle dużo też dyskutowano o drogach, budowie boisk przy szkole i zakończeniu remontu pawilonu przy LKS Znicz.

Tym razem mieszkańcy spotkali się w remizie, a dokładnie w… jej garażu. Zebranie poprowadził sołtys Aleksander Oboza, który zdał sprawozdanie z minionego roku: co się działo, co wyremontowano lub rozbudowano i na co poszło ile pieniędzy.

Był to szczególny rok, bo jubileuszowy. Dokładnie 40 lat temu, w listopadzie 1981 roku jedno sołectwo Sułkowice zostało podzielone na dwa odrębne: Sułkowice-Łęg i Sułkowice-Bolęcina. Tę okrągłą rocznicę uczczono spotkaniem i w wyremontowanej świetlicy CKW i występem młodzieżowego zespołu pieśni i tańca „Bolęcina”.

Największą jednak imprezą minionego roku było październikowe otwarcie nadbudowanego piętra w Zespole Szkół Samorządowych i uroczystej inauguracji powstałego tam obserwatorium astronomicznego – dumy szkoły i sołectwa.

Sołtys Aleksander Oboza mówił też o mniej spektakularnych przedsięwzięciach, jak budowa kolejnych etapów chodników – do Andrychowa i od posesji pp. Łysoń do pp. Kubieniec wraz z kładką – wart 335 tys. zł. W minionym roku dokonano też wymiany tablic informacyjnych. Przypomniał również, że wreszcie udało się kupić 37 arów koło szkoły, aby tam powstał kompleks sportowy. Pozyskano też trzy ary od kurii, które dołączą do tego terenu. Sołtys podziękował wszystkim za pomoc w realizacji działań.

Dyskusja rozpoczęła się dopiero przy planach na przyszłość, a zdominowała je przyszła rozbudowa remizy. Zebrani nie ukrywali, że nie podoba im się pomysł, aby zmieniać zatwierdzony już projekt i wydawać na to kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Chcą, aby prace ruszyły tak, jak to zaplanowano – już w przyszłym roku i według aktualnego projektu i z gotowymi już pozwoleniami na budowę. Liczą też, że na ten cel zostanie przeznaczone im już wcześniej 2 mln zł. Przypominali, że czekają na tę rozbudowę już od 30 lat i cierpliwie obserwowali, jak rozbudowywane i remontowane były remizy w innych sołectwach.

Od kilku lat trwa też remont pawilonów sportowych przy boisku LKS Znicz. Jak mówi sołtys, trzeba już tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych, a wszystko zakończyło się wreszcie po 23 latach.

Potem przyszedł czas na omawianie spraw drogowych i jak zwykle wrócił problem ul. Wspólnej Bocznej, na której brak porozumienia mieszkańców blokuje możliwość jej remontu i poszerzenia. Podobny kłopot jest na krótkim, bo 150-metrowym odcinku ul. ks. Sikory, gdzie po deszczach czy wiosennych roztopach nawierzchnia traci stabilność i droga dosłownie „pływa”. Robi się tam coraz bardziej niebezpiecznie. Konieczne jest też kontunuowanie budowy chodnika od pp. Kubieniec do sklepu. Ważnym i koniecznym zadaniem jest budowa kładki pieszo-jezdnej na ul. Młyńskiej łączącej Sułkowice-Bolęcinę z Zagórnikiem. Podobnie jest z problemem budowy dalszego ciągu wodociągu do Górnej Bolęciny i Nawieśnicy.

Zebrani uchwalili wszystkie te tematy we wspólnym głosowaniu na koniec zebrania. Uchwały spisała komisja w składzie Maria Warchoł, Czesław Wojewodzic i Jerzy Wojewodzic.

Zebranie trwało niespełna dwie godziny. n

Podziel się
Skip to content