Przejdź do treści

Roczyny: Kapliczka przy Ogrodniczej jak nowa

Informacje, 26 października 2022 10:07

Nie prosili o wsparcie czy dofinansowanie. Sami zebrali pieniądze i doprowadzili do odnowy przydrożnej kapliczki. I choć to zabytek, wygląda jak nowa.

Obiekt znajduje się w Roczynach przy ulicy Ogrodniczej naprzeciwko Krótkiej i opodal skrzyżowania z Bielską. – Kapliczka pochodzi z 1903 roku – mówi Jan Walczak, były radny, jeden z uczestników akcji odnowy tego zabytku. – Jej fundatorami wtedy byli mieszkańcy Roczyn, a głównym wśród nich Franciszek Skupień. Natomiast wykonawcą Jan Piesko z Targanic. Kapliczka zwieńczona jest krzyżem z Chrystusem, a poniżej znajdują się figurki Matki Bożej oraz świętych Urbana i Izydora. Roczyńska budowla została poddana renowacji dwadzieścia jeden lat temu. Obecnie wymagała jednak pogłębionej konserwacji zabezpieczającej przed zniszczeniem. Krzyż już niemal odlatywał. Mieszkańcy z rejonu ulic Bielskiej, Ogrodniczej, Dolnej i Sadowej zorganizowali zbiórkę. Głównym inicjatorem renowacji, którą przeprowadzono w październiku br. był Kazimierz Skupień, prawnuk Franciszka. Dołączyli Jan Walczak, Franciszek Walczak, a także Henryk Wojewodzic, którego mama była wnuczką dawnego, głównego fundatora.

Odnową i zabezpieczeniem kapliczki zajmował konserwator z Pszczyny – Wiesław Kamiński, który, jak zapewniają roczynianie, wykonał swą pracę za niewygórowaną sumę. Co więcej, co dwa lata będzie on dostarczał miejscowym mieszkańcom środki do mycia i dalszej drobnej konserwacji zabytku. Opiekę nad obiektem przejęły Krystyna Walczak i Weronika Skupień. Jak wspomina Jan Walczak, niegdyś przy kapliczce odbywały się majówki, teraz jednak młodzież nie jest zainteresowana kontynuowaniem tej tradycji.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się

Audycje radiowe / Posłuchaj więcej

Skip to content