Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner

Roczyńska dzwonnica do renowacji

Informacje, 16 listopada 2020 08:45

Urząd Miejski w Andrychowie ogłosił przetarg na renowację i konserwację zabytkowej dzwonnicy w Roczynach. Rozebrany obiekt wraz z dzwonem jest przechowywany w Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

Zabytek znajdował się niegdyś naprzeciwko miejscowej szkoły. Teraz, zgodnie z planami sołtysa Władysława Żydka i lokalnej społeczności, ma stanąć przy bramie głównej cmentarza komunalnego. Zakres prac związany z renowacją dzwonnicy jest dość spory. Jak wynika z dokumentacji Urzędu Miejskiego, mają być wykonane m.in. roboty ziemne, fundamenty z elementami izolacyjnymi, posegregowanie desek z rozebranego zabytku (te nienadające się zostaną zutylizowane), montaż całości wraz ze wzmocnieniem, konserwacja elementów stalowych, a także doprowadzenie instalacji elektrycznej i odgromowej oraz ułożenie wokół obiektu nawierzchni z kostki brukowej.

Przypomnimy, iż dzwonnica powstała w 1807 roku dzięki mieszkańcom Roczyn i pobliskiej Brzezinki. Dzwon (zob. foto) pochodzi z kolei z 1927 r., gdyż poprzedni zrabowali Austriacy.

jd Fot. Archiwum „Nowin Andrychowskich”

Podziel się
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
Reklama
gabinet dietetyczny-baner
Reklama
Skip to content