Przejdź do treści
Reklama
baner-reklamowy-Leroy-Merlin-oferty-pracy
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021

Roczynianie chcą renowacji kapliczki

Informacje, 19 marca 2021 13:13

Grupa mieszkańców Roczyn chce renowacji przydrożnej kapliczki znajdującej się w ich sołectwie u zbiegu ulic Podgórskiej i Polnej. Poprosili władze miejskie o włączenie się do inicjatywy.

kapliczka-Roczyny-przed-renowacja

Autorzy piszą o historycznym znaczeniu tego obiektu.Została ona ufundowana przez Jędrzeja i Marię Babik w 1864 roku – czytamy w piśmie roczynian do burmistrza. – Kapliczka jest w formie figury kamiennej na wysokim czworobocznym trzonie. Pełnoplastyczna postać Chrystusa w typie Ecce Homo, cokół dekorowany reliefowo płaskorzeźbionym wizerunkiem Najświętszej Marii Panny. Inicjatorzy renowacji podkreślają, że kapliczka do tej pory była odnawiana własnymi siłami i środkami co około 10 lat, ale takie działanie jest obecnie niewystarczające, ponieważ pojawiły się pęknięcia i ubytki.

Jak dowiedzieliśmy się od inspektora Adama Gałosza, który w Urzędzie Miejskim zajmuje się między innymi sprawami renowacji zabytków, wysłał on dziś (19 marca) dwa wnioski o dotację w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski”. Pierwszy z nich dotyczy obiektu słupkowego w Brzezince Dolnej, który już od dawna czeka na odnowę, a drugi właśnie kapliczki w Roczynach. – Tylko dwa wnioski mogliśmy przesłać i tak zrobiliśmy – dodaje inspektor Adam Gałosz. Przypomnijmy, iż „Kapliczki Małopolski” to konkurs prowadzony przez Urząd Marszałkowski w Krakowie dla tych jednostek samorządu terytorialnego z terenu naszego województwa, które podejmują prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach. Rozstrzygnięcia w sprawie kapliczek zapadną zatem na szczeblu wojewódzkim.

jd Fot. Anna Płonka

Podziel się
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
wydarzenia kulturalne baner
Reklama
Skip to content