Przejdź do treści
Reklama
Reklama
miejsce na twoją reklame

Relikwiarze profesora Bajka

Kultura, 11 kwietnia 2016 11:16

Od wczoraj – 10 kwietnia – w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie można oglądać nową wystawę. Tym razem swoje prace pokazuje rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Zbigniew Bajek.

Podziel się

Wernisaż wystawy odbył się tuż przed ostatnim występem „Odeonu”, którego jurorem był też profesor. Zbigniew Bajek prowadzi na ASP pracownię interdyscyplinarną, gdzie realizowane projekty wykraczają daleko poza malarstwo i często są finalizowane poza murami akademii. 
W Andrychowie profesor Bajek pokazał fragmenty dwóch swoich cykli – „Selfie” i „Relikwiarze”. W pierwszym jakby przewrotnie ulegał powszechnej modzie na robienie sobie zdjęć w ciekawych miejscach, sam fotografował się na tle obrazów, które miały duże znaczenie w jego drodze do sztuki. Wszędzie obok dzieła – np. autoportretu Rembrandta, „Mao” Andy’ego Warhola, „Niepokojących muz” Chirico, „American Gothic” Granda Wooda, „Nighthawks” Edwarda Hoopera… –  jest twarz Bajka, jakby autoironicznie ujęta. Ale jest w tym coś więcej, bo jak mówi sam artysta, te obrazy go ukształtowały, a kiedy w latach dzieciństwa i młodości miał z nimi kontakt, to tylko przez złej jakości reprodukcje np. w „Przekroju”. Dlatego dziś, te jego „Selfie” też sam pokazuje przez fotograficzny szum, zamierzone zamglenie w pikselizacji czy świadomych przesunięciach kolorystycznej triady. 
Drugi cykl to fotografie. Bajek opowiadał podczas wernisażu, jak kiedyś wyglądała przygoda młodego człowieka ze sztuką fotografii wykonywanej na błonach celuloidu, obrabianych w ciemni przy czerwonej lampie. Dlatego te jego „Relikwiarze” to obrazy rzeczy pospolitych, codziennych, ale ujętych jakby w pół drogi w obróbce fotograficznej, jeszcze nie do końca wyłonione z czerwonej poświaty ciemni.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia.
man

Podziel się
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content