Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Rekordowo niskie bezrobocie

Informacje, 14 maja 2019 12:37

Coraz trudniej znaleźć pracownika, więc coraz częściej pracodawcy muszą sięgać po obcokrajowców. Tymczasem bezrobocie w Polsce spadło do 5,9%, a w naszym powiecie – do 5,4%.

Podziel się

Jak powiedziała nam Agnieszka Kołacz, doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy w Wadowicach filii w Andrychowie, tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było od lat. Jest więcej ofert pracy – obecnie ponad 200 – niż chętnych do pracy. Poszukiwani są przede wszystkim fachowcy budowlani, monterzy, robotnicy wykonujący tzw. „wykończeniówkę”. Ale po raz pierwszy od zmian ustrojowych w 1989 r. jest coraz więcej ofert w „produkcji”. Rozwijający się przemysł cierpi na brak fachowców, zwłaszcza dobrze wykwalifikowanych robotników. Dziś szkoły zawodowe to mniejszość na tle szkół średnich, gdzie przeważają „ogólniaki”. Dlatego wielu młodych ludzi z maturą, ale bez studiów, nie ma praktycznego zawodu. I to jest kolejny kłopot pracodawców. Na szczęście PUP dofinansowuje np. staże – jak mówi Agnieszka Kołacz – a pracodawca ma pół roku czasu na przyuczenie młodego człowieka do zawodu.
Wielu przedsiębiorców – zwłaszcza w branży budowlanej – posiłkuje się pracownikami z Ukrainy. W Małopolsce można ich już liczyć w dziesiątkach tysięcy, a w samym Andrychowie pracuje kilkuset Ukraińców. Pracodawcy zatrudniają ich legalnie i ponoszą pełne koszty tego zatrudnienia. 
Ciekawa jest także sytuacja na rynku pracy dla kobiet. Wciąż brakuje pań w handlu, co zresztą przekłada się na coraz wyższe zarobki w tym sektorze. Duży wpływ na pracę kobiet ma niewątpliwie program 500+, który pozwolił wielu kobietom poświęcić się wychowaniu dzieci, więc brakuje ich na rynku pracy.

mn

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content