Przejdź do treści
Reklama

Rekord resuscytacji krążeniowo oddechowej 16 października w szkole w Roczynach

Informacje, 23 października 2017 11:09

16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji WOŚP po raz już 5 zorganizowała bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Celem tych działań jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. Dzięki WOŚP uczniowie również naszej szkoły od najmłodszych lat uczą się zasad pierwszej pomocy ( szkoła otrzymała fantomy i książki do nauki dla dzieci).

Podziel się

Skłoniło to nas do podjęcia kolejnych wyzwań.
 
Nasza szkoła w tym roku  również przystąpiła do akcji, a w związku, że udało nam się zorganizować większą ilość fantomów wszyscy mogli  wsiąść  w niej udział:  nauczyciele, pracownicy, uczniowie. Bicie rekordu zostało poprzedzone zajęciami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy, wykonaniem plakatów, oraz szkoleniem przeprowadzonym przez strażaków z OSP w Roczynach, którzy podczas całego wydarzenia pieczołowicie pomagali i kontrolowali przebieg resuscytacji na fantomach. 

Czas wydarzenia był krótki, bo zaledwie 30 minut. Dokładnie od godziny 12:00 na sali gimnastycznej pan  dyrektor Andrzej Kojder zapoczątkował bicie rekordu w naszej szkole wykonując resuscytację jako pierwszy i  cały czas czuwał nad przebiegiem wydarzenia. W naszej szkole do bicia rekordu przystąpiło aż 785 osób, byli to nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, pracownicy. Każdy  wykonał na przygotowanym fantomie 30 ucisków oraz dwa oddechy ratownicze. Radosny i głośny doping pozwolił uczestnikom prowadzić z zaangażowaniem działania ratownicze na   11  fantomach bez przerwy przez 30 minut.

Jesteśmy dumni z przeprowadzonej akcji. Gratulujemy wszystkim którzy przyczynili  się do pobicia  rekordu, a co za tym idzie pokazały, że potrafią ratować ludzkie życie. Pamiętajmy, że podjęcie akcji ratowniczej jest zawsze lepsze niż nie udzielenie pomocy. Wiadomo  przecież, że to pierwsze minuty po zdarzeniu i podjęte działania ratownicze mogą uratować życie ludzkie.

W tak ważnym wydarzeniu wspierała nas cała społeczność szkolna, środowiskowa, zaproszeni goście. Szczególne podziękowania należą się OSP w Roczynach, którzy z wielką chęcią i zaangażowaniem pomogli w przeprowadzeniu akcji. Udział szkoły w biciu rekordu to nie tylko promowanie idei pierwszej pomocy w ramach realizacji programu WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”, ale także powód do integracji środowiska lokalnego przez świetną zabawę. Muzyka, uczniowie tańczący z pomponami, próba połączenia się na żywo transmisją z samym Jurkiem Owsiakiem i biciem rekordu w Warszawie stworzyło emocjonującą i radosną atmosferę.

Pokazaliśmy, że mamy wiedzę i umiejętności z  zakresu udzielania pierwszej pomocy i w razie konieczności będziemy umieć ją wykorzystać. Dzięki tej akcji na pewno utrwaliliśmy etapy udzielania pierwszej pomocy, ale również nabraliśmy pewności, że w razie potrzeby będziemy umieć uratować coś najważniejszego – życie ludzkie. 

Podziel się
Skip to content