Przejdź do treści

Przyjechali młodzi goście z Izium…

Informacje, 01 sierpnia 2023 12:41

Po 36 godzinach jazdy autobusem wczoraj (31 lipca), późnym popołudniem, dotarła na wypoczynek do gminy Andrychów grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionego, ukraińskiego miasta Izium. Ich główną bazą pobytową jest Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach.

Dziś (1 sierpnia) odbyło się oficjalne powitanie gości przez władze miasta. Burmistrz Tomasz Żak nie tylko życzył gościom udanego pobytu, ale też poinformował, że rozmawiał z konsulem generalnym Ukrainy w Krakowie, który niewykluczone, iż odwiedzi na miejscu iziumczyków. Przyjezdnych zza wschodniej granicy przywitał także wiceburmistrz Wojciech Polak. Z kolei dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu Kultury i Turystyki Marcin Putyra przypomniał krótko historię partnerstwa Andrychów – Izium, a także przedstawił swoją załogę, która przez cały, trzytygodniowy okres pobytu będzie się opiekowała Ukraińcami. Grupa z Izium liczy 29 dzieci i troje opiekunów. MOSKiT przygotował dla nich bogaty program. Na przykład w środę (2 sierpnia) odwiedzą redakcję Radia Andrychów i „Nowin Andrychowskich”. Ponadto będą korzystać z andrychowskich basenów, wezmą udział w seansie kina plenerowego, pojadą do warowni przy inwałdzkim Parku Miniatur, a także do Dinolandii, wyjdą na Potrójną, na Leskowiec i Czarny Groń, zwiedzą Wadowice oraz Kraków, popływają kajakami w Czernichowie. Będzie też dyskoteka oraz dzień sportu. A to tylko niektóre atrakcje…

Przypomnijmy, że położone na wschodzie Ukrainy Izium wskutek rosyjskiej agresji zostało w znacznej części zniszczone. Po odbiciu miasta przez Ukraińców we wrześniu 2022 r. odkryto tam masowe groby z 440 ciałami.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content