Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Przetarg na autobusy dla Andrychowa

Informacje, 03 lutego 2017 12:47

Takie autobusy będą jeździć po Andrychowie od przyszłego roku. Dziś – 3 lutego – ogłoszono przetarg na zakup 14 pojazdów.

Podziel się

Inwestycja będzie sfinansowana w 85 procentach z dotacji unijnej, a jej ogólna suma to 11,2 mln zł. Gmina dołoży do tego zakupu tylko 15 proc. Jak powiedział nam burmistrz Tomasz Żak, jeden autobus ma kosztować nie więcej niż 800 tys, ale ogłaszający przetarg urząd liczy, że cena będzie niższa. Oferenci mają czas do końca drugiej dekady marca – czyli 40 dni na składanie swoich ofert. Nowe autobusy mają trafić do zajezdni w Andrychowie do końca listopada.
Plan utworzenia nowego taboru i w ogóle planu komunikacji publicznej – już poza spółką MZK z Kętami i Porąbką – przewiduje zakup 14 niskopodłogowych autobusów średniej wielkości (średnio 37 miejsc, w tym 18 siedzących). Pojazdy mają też posiadać europejską normę „euro 6”, czyli mają być bardzo ekologiczne. Poza tym będą dostosowane dla niepełnosprawnych i przewozu wózków dziecięcych. Ale to nie wszystko, bo w każdym będzie mobilny system informacji dla pasażerów, dostęp do Wi-Fi, a nawet porty USB do doładowania np. telefonu, nie wspominając o klimatyzacji.
Same autobusy to tylko część większego projektu Gminy Andrychów – wartego ponad 22 mln zł – w ramach programu ograniczenia niskiej emisji przez utworzenie ekologicznego, przyjaznego środowisku systemu komunikacji publicznej – jak mówi Mirosław Wasztyl, zastępca burmistrza. 
Zatem oprócz zakupu nowych autobusów, gmina chce przebudować wszystkie przystanki i je również wyposażyć w system dynamicznej informacji dla pasażerów – każdy oczekujący na przystanku pasażer będzie mógł się dowiedzieć z tablicy informacyjnej, gdzie jest autobus i za ile minut będzie na miejscu. Podobnie przebudowane zostaną też przejścia dla pieszych, aby każde było dostosowane dla niepełnosprawnych i dobrze doświetlone. Zresztą projekt, w zakresie oświetlenia łączy się z domkniętym programem SOWA, czyli ma kontynuować starania w zakresie jak najbardziej ekonomicznego oświetlenia całej gminy – również ekologicznego. Dlatego do blisko 3000 nowych punktów świetlnych typu LED dojdzie w tym roku jeszcze 600 nowych i wtedy gmina będzie stu procentach oświetlona LEDami.
– Na marginesie trzeba wspomnieć, że już dziś, po jednym pełnym roku rachunki za oświetlenie ulic spadły z miliona do 300 tys., czyli o 70 proc.! – mówi burmistrz Tomasz Żak.
Wróćmy jednak do autobusów: w bazie ZGK powstanie całe zaplecze techniczne dla tego taboru – zajezdnia z dyspozytornią, myjnią, warsztatami i stacją paliw.
Nowy plan komunikacji publicznej w Andrychowie przewiduje, że nowe autobusy trafią w użyczenie do prywatnych przewoźników, którzy na określonych warunkach będą świadczyć usługi dla gminy. Ich wybór, na zasadach konkursowych, rozstrzygnięty będzie do połowy roku. Nie wchodząc w szczegóły trzeba tylko napisać, że w konsekwencji tego kontraktu z prywatnymi przewoźnikami uczniowie i emeryci będą jeździć za darmo, a pozostali mieszkańcy za złotówkę. To plan na pierwszy rok (2018) – jak zaznacza Mirosław Wasztyl – potem zostanie zweryfikowany i będą nowe umowy. Projekt ma być zrealizowany w całości do 2020 r. Natomiast roczny koszt komunikacji publicznej dla Gminy Andrychów ma być nie wyższy niż dzisiaj – 1,5 mln zł.
 

Podziel się
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Skip to content