Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Przedwojenne tradycje pułkowe – wystawa w Wadowicach

Kultura, 12 czerwca 2019 11:43

Karabiny, mundury, gra terenowa, pokazy musztry, loteria fantowa, zabawy dla dzieci to niektóre z atrakcji, które towarzyszyć będą w niedzielę 16 czerwca otwarciu nowej wystawy w Muzeum Miejskim w Wadowicach.

Podziel się

Na początku listopada 1918 roku kpt. Franciszek Ksawery Alter (późniejszy gen. brygady i kawaler Virtuti Militari) przystąpił do organizacji „baonu wadowickiego”. Był to zalążek I batalionu 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, w której od pierwszych dni walczyła wadowicka „dwunastka” jest okazją do przypomnienia jej dziejów w okresie dwudziestolecia międzywojennego i ukazania jak dalece wpłynęła na różne sfery życia Wadowiczan. W latach 20. i 30. XX wieku garnizon wniósł bowiem istotny wpływ na urbanistykę, gospodarkę, oświatę, sport, kulturę, sztukę i życie codzienne miasta.
Zaangażowanie wadowickich kolekcjonerów i grup rekonstrukcji historycznych umożliwiło zebranie pokaźnego zbioru materiałów – eksponatów z epoki, zdjęć i dokumentów, dzięki którym udało się odtworzyć relacje wojska z lokalną społecznością. Na wystawie znajdują się zdjęcia z zawodów lekkoatletycznych, meczów piłkarskich czy mniej oficjalnych uroczystości, w których uczestniczyli żołnierze i oficerowie „dwunastki”.
Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie piknik historyczny w ogrodzie na ul. Kościelnej. W niedzielne popołudnie 16 czerwca, w godz. 14.00 – 17.00 będzie można zobaczyć wyposażenie wojskowe oraz pokaz musztry w ogrodzie przy ul. Kościelnej, zagrać w grę terenową albo wziąć udział w loterii. Nie zabraknie zabaw dla najmłodszych i wojskowego poczęstunku. Miłośnicy broni będą mieli możliwość podziwiana oryginalnego CKM z lat trzydziestych. 
Wystawa „Przedwojenne tradycje pułkowe Wadowic” i piknik historyczny są elementem większego projektu, któremu towarzyszą otwarte warsztaty wakacyjne oraz zajęcia edukacyjne. Projekt został Dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm jutra”.

Material nadesłany przez WCK w Wadowicach

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content