Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Promocja nowego numeru Wadovianów w stulecie czesko-polskiej wojny ośmiodniowej

Kultura, 04 lutego 2019 08:58

W piątek 1 lutego w Muzeum Miejskim w Wadowicach odbyła się promocja nowego, dwudziestego pierwszego już, numeru przeglądu historyczno-kulturalnego Wadoviana. Spotkanie otworzył Naczelny Redaktor Wadovian, a także Dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury Piotr Wyrobiec.

Podziel się

Bardzo ciekawy wykład wygłosił z tej okazji Daniel Korbel, znawca tematu, doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tematem wykładu, a także artykułu w najnowszym numerze rocznika, były słabo dziś pamiętane wydarzenia, jakie w dniach 23-30 stycznia 1919 r. miały miejsce na terenach dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Żołnierze czescy naruszyli wówczas tymczasową granicę Polski wkraczając na tereny zamieszkałe w większości przez ludność polskojęzyczną, oraz dopuścili się szeregu zabójstw i innych czynów niegodnych. Mimo obrony, którą prowadzili także żołnierze 12 pp. z Wadowic nie udało się obronić terytorium i w końcu, już w r. 1920 ustalono granicę polsko-czeską w tym rejonie tak, jak przebiega ona obecnie.
W najnowszym numerze „Wadovian”, w prestiżowym dziale „Rozprawy i Artykuły” ukazał się artykuł: „Andrychów w czasach Wielkiej Wojny. Stulecie odzyskania niepodległości 1918-2018” napisany przez Andrzeja Frysia i Darię Rusin, którzy piszą także do „Nowin Andrychowskich”.

A.Fryś

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content