Przejdź do treści

Projekty hali imponują, ale nie spełniają wszystkich oczekiwań

Informacje, 30 maja 2017 20:08

​Zakończył się konkurs na wizualizację przestrzenną hali widowiskowo-sportowej w Andrychowie. Przygotowane dwie koncepcje robią wrażenie, ale żadna nie spełniła wszystkich oczekiwań organizatora konkursu, czyli Gminy.

Podziel się

Przypomnijmy, konkurs został ogłoszony 22 grudnia na stronach BIP Urzędu Miejskiego w Andrychowie, a termin nadsyłania prac upłynął 20 kwietnia. Wpłynęły dwa projekty – koncepcje. Pierwsza od firmy ITO Jan Bochnak z Krakowa, druga od AQUACO Sp. z o.o. z Wrocławia. Przez blisko miesiąc komisja powołana przez burmistrza Andrychowa, której przewodniczyła dr hab. inż. arch. Krystyna Paprzyca, pełnomocnik Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej ds. Współpracy z Samorządem i Otoczeniem Gospodarczym analizowała przygotowane prace. 

Hala docelowo ma stać na terenach za szpitalem psychiatrycznym przy drodze w kierunku Rzyk i Zagórnika, a realizacja tej inwestycji ma zamknąć się w 15 mln złotych. Projektanci mieli za zadanie opracowanie planów hali razem z otoczeniem. Komisja – jak czytamy w protokole – w pierwszym przypadku doceniła przejrzystość i wysoki poziom techniczny opracowania, w drugim – nowatorskie podejście autora.

Pierwsza praca – od AQUACO – otrzymała 56,17 punktów na 100  możliwych. Komisja wskazała, że przedstawiony projekt m.in. nie zawiera w swej treści propozycji dla części plenerowo-rekreacyjnej oraz kulturalno-rozrywkowej, nie wykazano też powiązania nowego obiektu z istniejącą w tym rejonie infrastrukturą (basenem, Pańską, Górą czy stadionem).

Projekt krakowskich architektów (otrzymał 66,48/100 pkt.) też takich powiązań, zdaniem komisji, nie wykazywał. Wątpliwości wzbudziło również posadowienie płyty głównej boiska na poziomie poniżej czterech metrów, a przecież docelowe miejsce hali to tereny w pobliżu stawu Anteckiego.

Podczas spotkania burmistrz Tomasz Żak i jego zastępca Mirosław Wasztyl omówili z twórcami koncepcji system oceny, wskazali atuty obu projektów. W wyniku końcowej oceny, nie przyznano pierwszej i drugiej nagrody – wręczono za to wyróżnienia dla twórców: krakowska pracownia ITO Jan Bochnak otrzymała czek na 6 tys. zł, a wrocławska AQUACO – 4 tys. zł.

Nagrodą główną w konkursie było zawarcie umowy ze zwycięzcą na opracowanie dokumentacji technicznej zadania. Komisja jednak nie przyznała pierwszej nagrody… Co teraz? Magistrat uściśli szczegóły dotyczące realizacji zadania i ogłosi przetarg na dokumentację projektową budowy hali.- Czeka nas więc normalna procedura zamówienia publicznego – tłumaczy Szymon Wnęczak, kierownik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa UM w Andrychowie.

Władze Andrychowa podkreślają, że obie nadesłane koncepcje były bardzo inspirujące i wiele rozwiązań z tych propozycji chciałyby w finalnym projekcie zastosować.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content