Przejdź do treści

Projekt Smog Stop oraz nowa fundacja na mapie naszej gminy

Informacje, 15 września 2016 09:50

Głęboki oddech, czyste powietrze dla wielu mogą być tylko sloganami, bądź mainstreamem ekologicz¬nym. Dla społeczności, której ma tyczyć się projekt „Smog Stop” to marzenie i realna potrzeba.

Podziel się

Fundacja Pro Futuro z Sułkowic powstała dla takich działań. Jest młodą organizacją, z doświadczonym zespołem. Zespół fundacji ma przygotowany plan działania, który zawiera m. in. powyższy projekt. Wydawać by się mogło, że rozwiązać problem czystości powietrza powinny projekty twarde, modernizujące małą emisję. Jednak, aby tak się stało, najważniejsze jest zbudowanie odpowiedniej świadomości społecznej i aktywności oddolnej, jak też zdrowych przejawów społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanego lokalnie. W Małopolsce, szczególnie w rejonach podgórskich, dochodzi obecnie do katastrofy ekologicznej, której ofiarami w największym stopniu są mieszkańcy tych obszarów. Ukształtowanie terenu oraz bardzo duże zaludnienie, w połączeniu z brakiem alternatywnych paliw stałych, powodują wielokrotne przekroczenie norm powietrza. Jednak najważniejszym czynnikiem powodującym tę katastrofalną sytuację jest świadomość lokalnych wspólnot na temat wpływu poszczególnych rodzin na stan atmosfery. Tę sytuację ma zmienić projekt „Smog Stop”, co warte podkreślenia – nie jest to nowa inicjatywa. Aktywność z nią związana ma miejsce od 2013 roku. Dzięki temu udało się dogłębnie zdiagnozować przyczyny i najlepsze drogi ku poprawie trującej rzeczywistości. Jedną z podstawowych konstatacji stało się oczywiste obecnie stwierdzenie, że tylko działając na szeroką skalę, obejmującą całą gminę, można będzie osiągnąć założone efekty.

Kilka słów od zespołu Fundacji Pro Futuro:
Witajcie! Jesteśmy Fundacją Pro Futuro i jesteśmy z Waszej okolicy, a dokładniej z Sułkowic. Powołaliśmy fundację ponieważ zależny nam na naszej przestrzeni i jej mieszkańcach. A jednym z najważniejszych jej elementów jest czyste środowisko. Jest to dla Nas jedno z podstawowych pól działań. Z tego powodu rozpoczęliśmy projekt Smog Stop, który ma pomóc w walce z najważniejszym problemem ekologicznym Andrychowszczyzny, czyli zanieczyszczeniem powietrza. Aby najskuteczniej radzić sobie z tym zagrożeniem potrzebujemy Waszej pomocy. W najbliższych dniach poprosimy Was i Wasze dzieci o wypełnienie krótkiej, anonimowej ankiety, tak aby lepiej poznać Waszą wiedzę oraz potrzeby. Dzięki temu będziemy szybciej i skuteczniej realizować nasze pomysły dla dobra Wszystkich.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content