Przejdź do treści

„Problemy z Noblem”. V edycja Wadowickiego Festiwalu Książki

Informacje, 18 września 2023 09:48

Wakacje niestety dobiegły końca, ale dobra zabawa dopiero się zaczyna! We wrześniu, w ramach Wadowickiego Festiwalu Książki zawitają do Nas wyjątkowi goście!

W tym roku literacki festiwal w Wadowicach odbędzie się w dniach 28-30 września 2023 r. i  zostanie poświęcony Literackiej Nagrodzie Nobla, a w szczególności twórczości Wisławy Szymborskiej (w związku z setną rocznicą jej urodzin).

W ramach trzydniowego Festiwalu zaplanowano m.in. spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, konkurs plastyczny „Nie z szuflady”, inspirowany kolażami Szymborskiej, a także rodzinną grę miejską „W pogoni za Noblem”.

Do Wadowic na spotkanie z młodymi czytelnikami przybędzie Anna Czerwińska – Rydel – autorka dedykowanych dla dzieci i młodzieży książek historycznych i biograficznych oraz Katarzyna Radziwiłł – autorka książki „Jak zdobyć Nagrodę Nobla”, która w przystępny i humorystyczny sposób odkrywa trudną drogę do sukcesu. Z kolei dorośli odbiorcy z pewnością docenią możliwość spotkania z wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej – Michałem Rusinkiem. Gratką dla miłośników mało znanych faktów z „noblowskich” salonów, zapomnianych lub pomijanych w oficjalnych monografiach, będzie spotkanie „Nobliści bez lukru” ze Sławomirem Koprem, autorem bestsellerowej książki „Nobliści Skandaliści”.

W ramach festiwalu zaplanowano również grę miejską „W pogoni za Noblem”, w której będzie mogła uczestniczyć zarówno młodzież, jak i dzieci w towarzystwie rodziców lub opiekunów (powyżej 10 roku życia). Wykorzystane w grze aplikacje mobilne, tajemnicze zagadki i poszukiwanie tropów na mieście to przepis na rozrywkę dla całej rodziny!

Kolejnym punktem literackiego festiwalu jest konkurs „Nie z szuflady” – inspirowany kolażami i twórczością Wisławy Szymborskiej. Prace można składać do 20 września 2023 r. w budynku głównym Wadowickiej Biblioteki Publicznej (ul. Legionów 1). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Bibliotece Publicznej podczas Festiwalu „Problemy z Noblem”. Dodatkową nagrodą będzie udział w zajęciach grafiki warsztatowej z Barbarą Iwańską! Szczegóły konkursu oraz regulamin na stronie biblioteki.

Na spotkanie autorskie dla dzieci i młodzieży oraz grę miejską obowiązują zapisy – (33)8234618!

Festiwal objęty honorowym patronatem Burmistrza Wadowic i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Program festiwalu:

28 września, godz. 10:00 | Spotkanie dla dzieci z Katarzyną Radziwiłł (spotkanie dla klas VII – VIII – obowiązują zapisy!)

28 września, godz. 15:00 | Ogłoszenie wyników konkursu „Nie z szuflady”, otwarcie wystawy pokonkursowej, zajęcia z grafiki warsztatowej z Barbarą Iwańską dla uczestników konkursu

29 września, godz. 11:00 | Spotkanie dla dzieci z Anną Czerwińską-Rydel (spotkanie dla klas IV – VI – obowiązują zapisy!)

30 września godz. 9:00, 11:00 i 13:00 | Rodzinna mobilna gra miejska „W pogoni za Noblem” (na grę obowiązują zapisy!)

30 września godz. 16:00 | Spotkanie dla dorosłych ze Sławomirem Koprem

30 września godz. 18:00 | Spotkanie dla dorosłych z Michałem Rusinkiem


Wadowicka Biblioteka Publiczna we współpracy z Sherlock Wadowice zaprasza na grę terenową „W pogoni za Noblem”. To świetny sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu i poznanie ciekawej historii polskich noblistów.

Wiele wciągających i niebanalnych szyfrów i zagadek. Zadania wymagające zarówno kreatywnego myślenia, jak i zdolności pracy zespołowej. Możliwość poczucia się jak detektyw na tropie znanych i nieznanych faktów z historii. Edukacja poprzez angażującą i wciągającą zabawę. Właśnie to czekać będzie na uczestników rodzinnej gry terenowej „W pogoni za Noblem”, którą organizuje Wadowicka Biblioteka Publiczna we współpracy z Sherlock Wadowice.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 30 września. Start gry w budynku Wadowickiej Biblioteki Publicznej (ul. Legionów 1) o godz. 9:00, 11:00 lub 13:00 (drużyny zapisują się na konkretną godzinę).

Udział w grze pozwoli uczestnikom przeżyć fascynującą podróż przez historię polskich noblistów i ich niezwykłe osiągnięcia. Zabawa oraz eksploracja niecodziennych zakamarków Wadowic pozwoli nie tylko oryginalnie spędzić czas w gronie najbliższych, ale także zapewni pożyteczne wyzwanie intelektualne i dostarczy dawkę ciekawej wiedzy o naszych wybitnych rodakach – informują organizatorzy.

W wydarzeniu mogą wziąć udział rodziny z dziećmi, młodzież, a także grupy znajomych lub przyjaciół (do 6 osób). Każda drużyna przed rozpoczęciem gry otrzyma materiały startowe, a następnie wyruszy w trasę w poszukiwaniu kart polskich noblistów. W trakcie zabawy uczestnicy na swojej drodze spotkają szereg wyzwań i zagadek logicznych, z którymi będą mogli sobie poradzić dzięki sprytowi, współpracy i spostrzegawczości.

Gra podzielona jest na 3 tury. W każdej turze udział może wziąć maksymalnie 5 zespołów, a przewidywany czas gry to około 1,5 godziny. Na najlepsze zespoły czekać będą drobne upominki. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, należy dokonać zgłoszenia zespołu poprzez kontakt z Wadowicką Biblioteką Publiczną.

Gra „W pogoni za Noblem” odbywa się w ramach Wadowickiego Festiwalu Książki „Problem z Noblem” objętego honorowym patronatem burmistrza Wadowic i dofinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Regulamin gry na stronie Wadowickiej Biblioteki Publicznej.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content