Przejdź do treści

Prace spod Złotej Górki w galerii Epicentrum

Kultura, 18 lutego 2023 15:31

Wczoraj wieczorem w Galerii Epicentrum Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku odbyło się otwarcie wystawy rzeźb Zbyszka Burego zatytułowanej „W cieniu Złotej Górki”. Licznie zgromadzeni goście mogli zobaczyć m.in. drewniane ptaszki, anioły czy diabły artysty.

Jak mówił dyrektor ośrodka Waldemar Rudyk: Robiliśmy kilka podejść do wystawy Zbyszka w naszej galerii i w końcu, w tym roku nam się udało. Dzisiejsza wystawa prezentuje tylko fragment dorobku artysty, który działa w sztukach wizualnych, nie dzieląc je na style i kierunki. Zbyszek to niezwykła postać, która wymyka się prostym definicjom. W Jego pracach widać korzenie rzeźby tradycyjnej, wyrastającej z tradycji miejsca.

W twórczości Zbyszka wyraźnie widać dialog z rzeźbą Jędrzeja Wowry. Ostatnio zacząłem robić mniejsze formy, po części miał na to wpływ Wowro, gdyż zafascynowałem się jego twórczością – mówił autor podczas otwarcia wystawy. Jak powiedział obecny na wernisażu Zbigniew z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej: Patrząc na rzeźby Burego, łatwo zauważyć wpływ prac Jędrzeja Wowry, który jest patronem snycerzy beskidzkich, a odkrycie zawdzięcza Emilowi Zegadłowiczowi a później prof. Tadeuszowi Sewerynowi, który jako młody student zajął się twórczością Wowry. W późniejszym czasie w Nadskawiu byli kontynuatorzy rzeźby, którzy nawiązywali do Wowry (Bucała, Augustyniak czy Kuciara). Ale pierwszy raz zauważyłem u Burego to, co przejął od Wowry. Jego nowoczesna sztuka ma tą świadomą, artystyczną toporność. Toporna i kanciasta jak sam Jędrzej Wowro. To świadome przetworzenie sztuki „wowrowej” w sztukę nowoczesną. Widać nawiązanie do „pająków”, które Wowro robił, czy świeczników ozdobnych, których do dziś zachowało się kilka.

W tym roku będziemy mieli okazję oglądać prace Zbyszka m.in. w krakowskich Sukiennicach (kwiecień 2023) i w Bielsku-Białej (maj 2023).

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert „Na słowiańską nutę” w wykonaniu Katarzyny Miarczyńskiej-Kłeczek i Piotra Kłeczka, podczas którego usłyszeliśmy utwory Jaromira Nohavicy, Andrzeja Garczarka i Piotra Kłeczka.

Każdy z artystów otrzymał dynię – symbol chełmskiej ziemi.

Ekspozycja czynna w godzinach otwarcia MOKSiR w Chełmku do 19 marca 2023 r. Zapraszamy!

Tekst i foto: Anna Płonka

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content