Przejdź do treści

Poznajcie profesora z Andrychowa

Kultura, 09 czerwca 2020 08:24

Dziś, 9 czerwca o godz. 18:30, na fanpage’u Concillium Civitas i na wyborcza.pl, będzie można wirtualnie uczestniczyć w VI DEBACIE CONCILLIUM CIVITAS, której hasło brzmi: „Uniwersytety – COVID – Przyszłość”.

Debata choć szósta, na naszych łamach gości po raz pierwszy. A to dlatego, że obok prof. Joanny Regulskiej reprezentującej Uniwersytet Kalifornijski, prof. Sir Leszka Borysiewicza – emerytowanego rektora Uniwersytetu Cambridge, w debacie weźmie udział, pochodzący z Andrychowa, z ul. Lenartowicza, profesor geografii ekonomicznej – Dariusz Wójcik z Oxford University.

prof. Dariusz Wójcik

Zanim rozpoczął karierę naukową w Oxfordzie, zdobył tytuły: magistra geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim, magistra ekonomii na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym oraz magistra finansów i bankowości na Uniwersytecie Sztokholmskim. W lipcowym numerze „Nowin” postaramy się przybliżyć imponujące dokonania naukowe profesora. Ale już teraz wspomnieć wypada, że w 2015 roku Dariusz Wójcik dołączył do prof. Jana Zielonki (prawnik, politolog) oraz prof. Timothy Garton Asha (historyk) tworząc Komitet Sterujący Programem na rzecz nowoczesnej Polski. Ta interdyscyplinarna inicjatywa postawiła sobie za cel wspieranie nauczania i badań nad współczesną Polską oraz relacji akademickich między Polską a Uniwersytetem Oksfordzkim. Stąd zrozumiałe wydaje się być zaproszenie prof. Wójcika w poczet członków Concillium Civitas. To nieformalne ciało powstało z inicjatywy grupy polskich naukowców pracujących na zagranicznych uniwersytetach.

„Łączy nas poczucie, że jako badacze procesów społecznych, ekonomicznych, politycznych, historycznych uczestniczący w międzynarodowych, akademickich debatach o sprawach publicznych, powinniśmy aktywnie i bezinteresownie oferować Polsce swoją wiedzę” – czytamy w manifeście Concillium Civitas.
JJ Fot. conciliumcivitas.pl

Podziel się
Skip to content