Przejdź do treści

Pożary traw. O włos od tragedii

Informacje, 04 kwietnia 2017 08:22

​W poniedziałek 3 kwietnia strażacy wyjeżdżali dwukrotnie do pożarów traw. Po godz. 19.00 skutecznie interweniowali przy ul. Powstańców Warszawy.

Podziel się

Godzinę później wyjechali na ul. Szarych Szeregów do kolejnego pożaru traw. Na miejscu, zaraz za wypaloną trawą, znaleźli leżącego mężczyznę. Miał na sobie ślady sadzy, nie było z nim kontaktu. Strażacy udzielili mu pierwszej pomocy, następnie zajął się nim Zespół Ratownictwa Medycznego. Niedługo potem mężczyzna przyznał się do podpalenia traw. Gdy już to zrobił, zatruł się dymem z pożaru i stracił przytomność. Na szczęście dzięki strażakom nie doszło do tragedii. 

Strażacy w okresie wiosennym podejmują mnóstwo interwencji. Miniony weekend był rekordowy pod tym względem. Razem ze strażakami apelujemy do mieszkańców o ostrożność.

Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw.

W 2016 roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Należy pamiętać, że:

– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content