Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Powstaje Archiwum Gminy Andrychów

Kultura, 29 sierpnia 2019 13:15

Fundacja “Memo”, otrzymała w tym roku dotację w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i wraz z instytucjami i organizacjami partnerskimi realizować będzie dwuletni projekt pod nazwą „Archiwum Gminy Andrychów. Edukacja obywatelska i historyczna narzędziem aktywizacji mieszkańców/ek w sprawach wspólnotowych”.

Podziel się
Instytucjami i organizacjami partnerskimi projektu są:
– Towarzystwo Miłośników Andrychowa,
– Miejska Biblioteka Publiczna w Andrychowie,
– Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie”
– Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
 
Celem zadania jest zachęcenie miejscowej społeczności do udziału w działaniach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego regionu, przy jednoczesnym zdobywaniu przez uczestników projektu wiedzy w sferze działań obywatelskich. Trwałym efektem projektu będzie stworzenie Archiwum Gminy Andrychów, które będzie miało postać cyfrową, a jego zasób będzie prezentowany w Internecie na specjalnie zbudowanym w tym celu serwisie Internetowym pod adresem ww.aga.edu.pl
 
W ramach zadania, jesienią tego roku, rozpoczną się cykle szkoleń z zakresu historii mówionej, archiwistyki oraz genealogii, a także obsługi Otwartego Systemu Archiwalnego (OSA) i digitalizacji materiałów archiwalnych.
Ponadto w 2020 r. przeprowadzone zostaną etnograficzne badania terenowe we wszystkich wioskach należących do Gminy Andrychów wraz z otwartymi spotkaniami dla mieszkańców/ek.
 
Od września 2019 r. rozpoczynamy przyjmowanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej zbiorów do Archiwum, które z założenia będziemy tworzyć wspólnie – każdy mieszkaniec gminy Andrychów, któremu na sercu leży ocalenie pamiątek przeszłości i pokazanie młodemu pokoleniu rzeczywistości lat minionych będzie mógł podzielić się swoimi archiwaliami (fotografiami, dokumentami, ale także opowieściami, bo będziemy nagrywać wspomnienia osób starszych), a osoby odpowiedzialne za tworzenie Archiwum zeskanują je na profesjonalnym sprzęcie zakupionym dzięki dotacji, opracują i następnie zwrócą właścicielowi. 


Zachęcamy również do kontaktu z koordynatorką projektu 

Reginą Pazdur tel. 531 245 785
[email protected]

Material nadeslany przez Fundację "MEMO"

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama