Przejdź do treści

Powiatowe plany: Powstaną nowe linie autobusowe?

Informacje, 29 września 2022 13:47

Samorząd powiatu wadowickiego przygotował plan zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego. Jeśli zostanie zrealizowany, to powstanie wiele nowych linii autobusowych, łączących miejscowości naszego regionu. Kilka obejmie gminę Andrychów.

Dokument uchwalony jednogłośnie na dzisiejszej (29 września) sesji Rady Powiatu w Wadowicach poprzedziły analizy, konsultacje i badania ankietowe. Jedną z linii uwzględnionych w planach to połączenie Wadowic z Andrychowem, ale przez Frydrychowice, Przybradz i Wieprz. Chodzi o to, by mieszkańcy tych trzech wiosek mieli zapewniony dojazd do miast. Natomiast bezpośrednie połączenie stolicy powiatu z naszym miastem ma zagwarantować linia z Roczyn lub Andrychowa (ul. 1 Maja) do Kalwarii Zebrzydowskiej przez Inwałd, Chocznię, wspomniane Wadowice, Kleczę Dolną i Górną oraz Barwałd Średni.

Ponadto autobusy mają kursować na trasie Andrychów Dworzec – Nidek – Wieprz – Andrychów, Andrychów Dworzec – Nidek Czerwianki – Wieprz – Andrychów Dworzec, Andrychów Dworzec – Wieprz Bania – Wieprz Górka – Gierałtowice Granica, Andrychów Dworzec – Wieprz – Gierałtowice – Przybradz – Frydrychowice – Gierałtowice, Andrychów – Gierałtowice – Przybradz – Frydrychowice Dwór – Radocza Szkoła.

Sporo linii rozpoczynać się będzie w Wadowicach, skąd przewidziano dojazdy do wszystkich gmin w powiecie, w różnych wariantach. Tyle plany. A jak będzie z realizacją? Dużo zależeć ma od tego, czy samorządy gminne dołożą się do przedsięwzięcia finansowo. Starosta Eugeniusz Kurdas chce, aby pierwsze linie ruszyły na początku w 2023 roku. Wiadomo, że koszty obsługi takiego transportu nie będą pokryte ze sprzedaży biletów. Niektórzy radni dopytywali o to czy pozostaną prywatni przewoźnicy, bo jeśli tak, to oni będą brać „łakome kąski”, a deficytowe trasy pozostaną dla transportu publicznego.

Podczas sesji powiatowej podsumowano pod względem finansowym pierwsze półrocze i między oceniono sytuację w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej, w których to strukturach znajduje się Szpital Powiatowy. Podjęto także uchwałę o dalszej pomocy obywatelom Ukrainy w związku z sytuacją wojenną w tym kraju.

jd Fot. Screen YouTube

Podziel się
Skip to content