Przejdź do treści

Powiatowe obrady z andrychowskimi wątkami

Informacje, 27 października 2022 14:04

Dzisiejsza (27 października) sesja Rady Powiatu w Wadowicach stała w dużej mierze pod znakiem sprawozdań dotyczących 2021 roku. Natomiast wycofano z porządku obrad procedowanie projektu uchwały dotyczącej „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Wadowickiego na lata 2023 – 2030”.

Nim jednak doszło do sprawozdań, omawiano oświadczenia majątkowe. Okazało się, że wśród niektórych radnych zdarzały się pomyłki dotyczące… adresu zameldowania, a także pewnych, na szczęście niewielkich kwot. Jeden z urzędników wadowickiego starostwa w ogóle zapomniał wypełnić oświadczenie i trzeba było mu o tym przypominać.

Potem już podczas sesji przyglądano się ubiegłorocznej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego, podejmowanych działań przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, pracy pogotowia ratunkowego i bezpłatnej pomocy prawnej. Podczas wystąpienia Michała Kwarciaka, szefa PINB pojawił się wątek związany z gminą Andrychów. Chodzi o ośrodek narciarski „Czarny Groń”, o który dopytywali radni. Mówca stwierdził, że na poziomie powiatowym sprawa została zakończona. Właściciel obiektu wpłacił opłatę legalizacyjną, ale ekolodzy nie dali za wygraną. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego podtrzymał jednak decyzję wadowickiego PINB. Sprawa jednakże się nie kończy, gdyż ekolodzy poszli z tym do sądu. Reszta jest już poza kompetencjami służb nadzory budowlanego.

Podczas omawiania spraw bezpieczeństwa sanitarnego radny z gminy Andrychów Tadeusz Sabat dopytywał o żywność w szpitalu oraz restauracjach. Czy nie ma przekroczeń azotanów, azotynów bądź innych środków chemicznych. Jak zapewniała dyrektor wadowickiej stacji SANEPID-u Krystyna Kozik, nie wykryto przekroczeń w punktach zbiorowego żywienia. Natomiast jeśli chodzi o szpital, to tam dowożona jest żywność przez firmę spoza powiatu wadowickiego, która podlega kontroli innej stacji senepidowskiej.

Kierownik pogotowia ratunkowego Maciej Kobielusa zaprezentował swoją jednostkę w postaci prezentacji multimedialnej. Przypomniał on m.in., że do dyspozycji pacjentów w naszym powiecie jest pięć karetek (plus dwie rezerwowe) w tym cztery podstawowe i jedna specjalistyczna. Dwie „P” stacjonują w Andrychowie. Roczna liczba wyjazdów to 10331, co jest dużym wzrostem do roku poprzedniego (8906). To efekt głównie covid-u.

Podczas omawiania inwestycji drogowo – mostowych potwierdzono, że będzie remontowana ulica Lenartowicza w Andrychowie na odcinku bez mała dwóch kilometrów.

jd Fot. screen YouTube

Podziel się
Skip to content