Przejdź do treści

Powiat ze sporą dotacją

Informacje, 11 maja 2017 08:47

​10 milionów złotych na poprawę usług geodezyjnych i kartograficznych. Taką dotację otrzymało starostwo powiatowe. Dzięki temu projektowi większość spraw mamy załatwić szybciej i bez wychodzenia z domu.

Podziel się

JEDNA Z NAJWYŻSZYCH DOTACJI W MAŁOPOLSCE

Jak udało się wywalczyć tak ogromne pieniądze? W minionym roku zarząd powiatu w Wadowicach złożył do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wniosek o dofinansowanie projektu na rozwój e-usług w informacji przestrzennej (w ramach RPO WM).

– Nasz projekt przeszedł pozytywnie 3-etapową ocenę i znalazł się w pierwszej piątce najwyższych dotacji spośród wszystkich 19 powiatów w Małopolsce. Więcej otrzymały jedynie dużo większe powiaty: krakowski, nowosądecki, tarnowski oraz nowotarski – mówi starosta Bartosz Kaliński. 

Na realizację całego projektu Powiat Wadowicki w ciągu pięciu lat wyda 9,27 mln zł, z czego aż 90 procent, czyli 8,34 mln zł,  to kwota dofinansowania z Unii Europejskiej. Pozostałe 10 procent, czyli ponad 900 tys. zł miały zostać pokryte z budżetu Powiatu, ale jest duża szansa na to, że i te pieniądze uda się pozyskać od wojewody małopolskiego.

– Wywalczone dofinansowanie pozwoli na znaczne polepszenie usług geodezyjnych, które do tej pory można było załatwić jedynie osobiście w budynku przy ul. Mickiewicza 24, często stojąc w długich kolejkach – podkreśla starosta. 
Wszystkie dokumenty, mapy i inne zasoby PODGiK już niedługo znajdą się w Internecie. 

CO SIĘ ZMIENI? 

Na zmianach skorzystają zarówno inwestorzy, projektanci, geodeci i osoby fizyczne. Po wdrożeniu projektu, większość spraw będzie można prosto i szybko realizować przez Internet, za pośrednictwem zakupionego oprogramowania na wdrożenie e-usług, takich jak: "Sklep geodezyjny on-line", "Obsługa inwestorów i projektantów", „Obsługa geodetów”, „Obsługa rzeczoznawców majątkowych”, „Obsługa komorników sądowych”, „Obsługa podmiotów zarządzających obiektami GESUT”, czy "Portal rzeczoznawcy". 

Olbrzymią rewolucją będzie ucyfrowienie i stworzenie dostępu do danych Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (obejmującego wszystkie gminy naszego powiatu), a także zdalnej aktualizacji geodezyjnych baz danych. 

– Dzięki stworzonym e-usługom będziemy mogli m.in. wypełnić wniosek, dokonać płatności czy uzyskać dostęp do map i dokumentów bez wychodzenia z domu, co spowoduje znaczną oszczędność czasu i pieniędzy – wylicza Bartosz Kaliński. – Projekt ruszy jeszcze w tym roku i będzie realizowany w latach 2017-2021 – dodaje. 

W ramach projektu zostanie zakupiony nowy sprzęt komputerowy. Planowana jest również modernizacja ewidencji gruntów i budynków (EGiB), m.in. dla Andrychowa i dużej części gminy Wadowice.

DODATKOWE 1,2 MLN DLA GMINY BRZEŹNICA!

Ale to nie wszystko, bo podobna modernizacja EGiB planowana jest również dla znacznej części gminy Brzeźnica. To zadanie realizowane będzie jednak z innego projektu, „Cyfrowa Polska”, na które Powiat Wadowicki pozyskał dodatkowe 1,2 mln zł! 

– Koszt tego zadania zostanie w całości sfinansowany ze środków UE, będących w dyspozycji Głównego Geodety Kraju. W ramach niego nastąpi poprawa jakości danych EGiB w większości obrębów gminy Brzeźnica, także w zakresie prac polowych – informuje kierownik Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (PODGiK), Ryszard Zwierz. 

DWA WYDZIAŁY POŁĄCZONE W JEDEN 

To jednak wciąż nie wszystko. W ramach realizowanego projektu PODGiK zostanie skonsolidowany z  Wydziałem Geodezji i Gospodarki Gruntami. 

– Obsługa petentów będzie odbywać się teraz wyłącznie na parterze budynku. Do tego niezbędne jest przeprowadzenie stosownych robót remontowo – budowlanych oraz zakup wyposażenia, m.in. mebli – mówi kierownik Wydziału Geodezji, Aleksandra Szczygieł. 

Koszt tego remontu wyniesie ponad 50 tys. zł i zostanie pokryty w całości z budżetu Powiatu. 

– Po zsumowaniu wszystkich inwestycji związanych z poprawą usług geodezyjnych, ich koszt szacuje się na około 10,5 mln zł, z czego zaledwie 50 tys. zł, czyli 0,5 procenta, zostanie pokryte z budżetu Powiatu – wylicza starosta. – To chyba najlepszy dowód na to jak pracujemy. Od początku tej kadencji, wspólnie z członkami zarządu, radnymi oraz pracownikami Starostwa robimy wszystko, aby pozyskiwać jak najwięcej dotacji zewnętrznych i nie obciążać naszego budżetu, bo tak jak wiele razy powtarzałem – nie sztuką jest wydawać pieniądze podatnika – sztuką jest je pozyskiwać – dodaje. 

Geodezyjna rewolucja była głównym tematem środowej (10.05) konferencji prasowej, podczas której Bartosz Kaliński oraz Ryszard Zwierz i Aleksandra Szczygieł opowiadali o nadchodzących zmianach i odpowiadali na pytania lokalnych dziennikarzy. 

źródło: www.powiat.wadowice.pl

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content