Przejdź do treści

Porównanie taryf – woda i ścieki

Informacje, 26 lipca 2016 11:38

W Wadowicach rosną ceny wody, więc w Sieci pojawia się coraz więcej komentarzy i porównań taryf wodno- ściekowych w okolicznych gminach. Postanowiliśmy też się temu przyjrzeć.

Podziel się

Wzrost opłat za wodę i odprowadzanie ścieków od 1 sierpnia zapowiedziały władze Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Tomic. Podwyżkę w tych trzech gminach łączy jedno – Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które zaopatruje te miejscowości w wodę i odbiera od nich ścieki. To ono ustala stawki, działając na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Tak więc w Wadowicach za metr sześcienny wody oraz odprowadzenie ścieków indywidualni odbiorcy (gospodarstwa domowe) zapłacą teraz 11 zł 21 gr brutto (czyli z 8% VAT). Na tę cenę składają się dwie stawki: 3 zł 98 gr netto za wodę i 6 zł 40 gr netto za ścieki plus ośmioprocentowy VAT. Dotychczas mieszkańcy płacili 10 zł 60 gr brutto.
W Tomicach za kubik wody indywidualny odbiorca zapłaci 4 zł 30 gr, a za taką samą ilość ścieków 6 zł 91 gr, czyli razem 11 zł 21 gr. 
 Z kolei w Wieprzu te same stawki to kolejno: za wodę 4 zł 30 gr. Gmina nie ma jeszcze zorganizowanej zbiorczej sieci kanalizacyjnej.
Kalwaria Zebrzydowska ma obecnie ceny na poziomie 5 zł 13 gr za kubik wody i 6 zł 10 gr za taką samą ilość ścieków. Ale i tu mają nastąpić podwyżki.
Nowe taryfy w Wadowicach i ich sąsiedztwie będą obowiązywać od 1 sierpnia 2016 roku do 31 lipca 2017 roku.
W Kętach te same taryfy to 11 zł 94 gr za metr sześcienny wody i do tego taką samą ilość ścieków. Ale to cena po doliczeniu gminnej dopłaty do ścieków (4 zł i 38 gr). Gdyby Rada Miejska nie uchwaliła tej dopłaty, to mieszkańcy płaciliby 16 zł 32 gr. Kiedyś więcej gmin miało tego rodzaju dopłaty – również Andrychów – ale z tego zrezygnowano, bo uznano, że to przelewanie z próżnego w puste. Koniec końców bowiem to i tak pieniądze podatników, które mogą być spożytkowane na inne cele.
W Andrychowie łączna cena za wodę i ścieki wynosi 13 zł 14 gr brutto i jest bez dopłat. Aby w pełni oddać sytuację i wyjaśnić poziom cen trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych faktów. Andrychów ma już – inne gminy dopiero się przygotowują do wielkich przebudów – nową oczyszczalnią za ponad 30 mln i prawie całą gminę skanalizowaną. Do tego własne ujęcia wody i wodociąg biegnący z Czańca, w ubiegłym roku zmodernizowany. To musiało mieć wpływ na stawki – tu też nie ma gminnych dopłat do wody, jak w Kętach. Taryfy ustalane są od 1 stycznia, a ich ostatni wzrost to 2,5 %. Obecne wadowickie podwyżki to skok o 5,75 %.
red

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content