Przejdź do treści

Policyjny apel o zachowanie ostrożności podczas przedświątecznych zakupów

Informacje, 14 grudnia 2017 12:25

W ferworze przedświątecznych zakupów często zapominamy, że w zatłoczonych centrach handlowych, sklepach i na bazarach, jesteśmy szczególnie narażeni na działanie kieszonkowców. Właśnie w takich miejscach złodziej najczęściej typuje swoją ofiarę.

Podziel się

Zwracajmy uwagę, czy wokół nas nie tworzy się „sztuczny tłok”, który jest  wykorzystywany przez złodziei kieszonkowych. Torebka powinna być bezwzględnie zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.  Wzmożoną ostrożność zachowajmy również w środkach komunikacji publicznej.

Opuszczone na okres świąt domy i mieszkania to dla złodziei okazja do kradzieży, jednak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić zamknięcie drzwi i okien, a w budynkach wolnostojących również okien dachowych i piwnicznych oraz drzwi garażowych, przez które złodziej bez problemu może wejść do budynku. Bardzo cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić  u swoich bliskich, a znaczne kwoty pieniędzy lepiej zdeponować w banku.

Wielu z nas, by spotkać się z najbliższymi spędzi setki kilometrów w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu , czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie. Pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze, szczególnie wieczorem i nocą. Jeżeli jesteśmy ubrani w ciemną odzież, jesteśmy mało widoczni, dlatego powinniśmy przechodzić w miejscu do tego przeznaczonym i mieć przy sobie element odblaskowy.

W tym świątecznym okresie nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie stwarzajmy mu takiej szansy.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content